Почетна Тагови вселена

Таг: вселена

Знаете ли како мириса вселената? Сега мирисот на вселената можете да...

0
Ако некогаш ве интересирало како мириса вселената, еден нов парфем може да ви го даде одговорот на тоа прашање, пишува CNN. Имено, новиот парфем...

Сите што сакаат да патуваат во вселената ќе мора да потпишат...

0
Вселенските патувања, туристичките излети, но и населувањето други планети повеќе не е само дел од фантазијата на некои писатели на научна фантастика, туку нешто...

Вселенската ракета на Ричард Бренсон ќе биде лансирана викендов

0
Британскиот бизнисмен Ричард Бренсон планира викендов да го реализира првото полетување на својот нов вселенски систем. Virgin Orbit со седиште во Калифорнија ќе испрати...

Во мај првите астронаути ќе патуваат во вселената со леталото Crew...

0
Американската вселенска агенција НАСА и компанијата SpaceX одредија нов датум за лансирање на леталото Crew Dragon во кој ќе има астронаути. Crew Dragon е...

Спелфи e апликација која овозможува фотографирање до вселената

0
Нова бесплатна апликација наречена „Спелфи“ ќе им овозможи на корисниците да фотографираат од вселената, користејќи камери монтирани на сателитот за набудување на Земјата „Ербас“,...

Научници ја пронајдоа најголемата црна дупка во вселената досега

0
Астрономите очигледно не завршиле со откривање големи црни дупки во вселената за оваа година затоа што Киануш Морган со колегите од Институтот Макс Планк...

Илон Маск ќе испрати човечка пепел во орбитата

0
Компанијата SpaceX на иноваторот Илон Маск се подготвува за лансирање на третата ракета Falcon Heavy, а дел од товарот ќе биде и човечка пепел. SpaceX...

Веселенскиот телескоп Hubble откри дека вселената се шири побргу отколку што...

0
Податоците на Американската вселенска агенција НАСА покажуваат дека вселената се шири побрзо отколку што мислевме. Вселенскиот телескоп Hubble, заеднички проект на НАСА и на...

Ова е првата фотографија во светот од т.н. црна дупка во...

0
Астрономите досега само претпоставуваа како би изгледала една црна дупка. Многумина се обидуваа да пресметаат колку се големи црните дупки, но никој досега немаше...

ВИДЕО: Слушнете како звучи вселената! NASA претвори фотографија од вселената во...

0
Вечерното небо отсекогаш ги инспирирало уметниците. Таинственоста на ѕвездите и оддалечените планети, можноста за постоење друг живот далеку од нас ја буди фантазијата на...