Почетна Тагови Град Скопје

Таг: Град Скопје

ГТЦ ќе добие зелен кров – иновација за справување со климатските...

0
Во склоп на проектот „Отпорно Скопје: поголема одржливост и иновации за справување со климатските промени”, ГТЦ ќе добие зелен кров, најавија градоначалникот Шилегов и Луиза...

Скопје доби станици за поправка на велосипеди на неколку локации

0
Град Скопје и Стопанска банка АД – Скопје промовираа пет станици за поправка на велосипеди кои ќе им овозможат на велосипедистите до колку имаат...

Град Скопје набавува 40 нови еколошки автобуси за ЈСП Скопје

0
Јавното сообраќајно претпријатијe „Скопје“ ќе добие нови 40 еколошки автобуси на гас. Постапката за набавката е почната вчера. Тендерот се очекува да биде распишан...

Почна да функционира Рециклажниот центар на ЈП Комунална хигиена во Карпош

0
Градоначалникот Шилегов заедно со директорот на ЈП „Комунална хигиена“, Абдусамед Шабани, одржаа прес-конференција во рециклажниот двор на ЈП „Комунална хигиена“. „Град Скопје работи на решавање...

Град Скопје основа ново претпријатие за енергетика

0
На вчерашната седница Советот на Град Скопје основа ново акционерско друштво кое ќе се занимава со енергетски дејности. Со оваа Одлука Градот Скопје ја утврдува...

Поднесување барања за субвенции за печки на пелети до 21 мај

0
Град Скопје потсетува дека е во тек јавниот повик за надоместување на дел од трошоците за набавка на печки на пелети. Граѓаните што ќе...

Субвенции за Скопјани за купување велосипеди

0
Град Скопје и општина Центар и годинава ќе доделат субвенции за купување велосипеди. Граѓаните ќе можат да аплицираат на јавните повици кои се во фаза...

Град Скопје објави конкурс за најголем придонес за животната средина

0
Во рамките на традиционалната акција „Денови на пролетта – Денови на екологијата“, Градот Скопје денеска распиша јавен конкурс за избор на најеколошка компанија, за...

Град Скопје распишува конкурс за дизајн на урбана опрема

0
Градот Скопје наредниве денови ќе распише конкурс за идејно решение за дизајн на урбана опрема – клупи, корпи за отпадоци и заштитни столпчиња за...

Од утре прекин на мерките против аерозагадување меѓу кои и бесплатниот...

0
Од утре ќе престанат да важат мерките што се воведоа поради зголеменото загадување на воздухот, соопштија попладнево Министерството за животна средина и просторно планирање...