1 C
Skopje
недела, март 7, 2021
Почетна Тагови езеро

Таг: езеро

НАСА ги објави првите фотографии од кратерот Езеро на Марс

Американската вселенска агенција НАСА ги објави првите фотографии кои се направени со роверот Perseverance, кој пред два дена слета на Марс во...

На Марс има езера кои се поголеми од Хрватска и Словенија...

Црвената планета е се поинтересна за научниците. Покрај тоа што има силни бури, ветришта, па дури и „марсотреси“, научниците се посебно одушевени...

Езерото Младост станува прва иновативна туристичка дестинација во земјата

Вицепремиерката задолжена за економски прашања и координација со економските ресори, Мила Царовска, придрушена од повеќечлена делегација денес го посетија езерото Младост каде...

Kако исчезнува езеро на Гренланд за само неколку часа

Мразот на Гренланд може да биде многу понестабилен отколку што претходно мислеа научниците покажува најновото истражување кое открива како езерата на површината...

Студентка изработи проект за оживување на локацијата на Езерото Треска

„Да му се врати на градот едно место каде што може за многу кратко време, 20 минути, веднаш да се ужива на...

Иновативна велосипедска патека во Белгија поминува среде езеро

Оваа велосипедска патека во Белгија поминува низ езеро и луѓето буквално максимално ги доближува до природата. Патеката е долга 212 метри, а поминува низ...

ВИДЕО: Како само еден човек може да исчисти целосно загадено езеро?

Марино е млад човек кој одлучил самостојно да го реши проблемот со загадувањето на езерата во светот. Според најновите податоци, дури 40% од езерата...

Езеро или пластика – Lend Art на брегот на Дебарското Езеро

Познатиот ликовен уметник од Ростуше, Адем Сулејманоски изработи Ленд арт „Езеро или пластика“ на брегот на Дебарското Езеро, кај месноста Мелнчки мост, посветен на...

Ќе се гради спортско – рекреативен центар „Езеро Треска“

Македонската влада ја усвои информацијата за основање на туристичка развојна зона „Матка“ и му даде препорака на Град Скопје во рок од 30 дена...

Откриенo eзеро под површината на Марс

Истражувачи пронајдоа докази за постоење тeчна вода под површината на Марс. Водата наликува на езеро и се наоѓа под површината. Бидејќи површинскиот слој на...

НАЈПОПУЛАРНИ