14 C
Skopje
понеделник, февруари 24, 2020
Почетна Тагови загадување

Таг: загадување

Отворен е повик за финансирање на идеи за климатска акција

На денешната седница на Националниот совет за одржив развој беа преземени првите чекори за развој на Работната програма за Зелениот климатски фонд,...

Белград е најзагадена европска престолнина

Белград денес е европска престолнина со најзагаден воздух. Како што покажуваат мерењата во реално време, во Белград во 11 часот претпладне загаденоста...

Пет клучни работи што ги прават дрвјата за градовите

Дрвјата го намалуваат загадувањето и ни помагаат да се разладиме. На улиците кои се посадени со дрвја има 60% помалку издувни гасови, како и...

Сакате да ја зачувате Планетата чиста? Започнете со едукација преку играта...

Јасмина Пислевиќ е млада девојка, машински инженер, која учествувала на бројни проекти во странство од каде произлеглa и...

Како вашата посета на салон за убавина придонесува за загадувањето со...

Како што услугите кои ги нудат салоните за убавина стануваат помодерни, се повеќе придонесуваат за натрупувањето отпад, токсични гасови и друго загадување. Кога ќе...

Зошто Африка е на прво место во светот по забраната на...

Зошто Африка е на прво место во светот по забраната на пластичните кеси? Затоа што досега 37 африкански нации воведоа рестрикции на употребата на...

Белгиски истражувачи докажаа дека загадувањето на воздухот директно влијае врз неродените...

Неродените бебиња директно се изложени на згадениот воздух, покажа едно истражување во Белгија. Честички од загадениот воздух се пронајдени на постелката, што укажува на...

Барселона има радикален план за намалување на загадувањето

Барселона има радикален план да го намали загадувањето и да ги спаси животите на луѓето кои се во опасност од него. Таа ќе гради...

Секоја недела јадеме по едно пенкало?!

Ако мислевте дека пластиката е проблем кој не ве засега вас и се однесува само на морската флора и фауна, се лажете. Последното истражување...

WB GEFF програмaта на ЕБОР – Позитивно влијание преку чист воздух...

Светскиот ден на животната средина е идеална можност уште еднаш да се истакне колку е важна борбата против климатските промени, но исто така и...

НАЈПОПУЛАРНИ