Почетна Тагови загадување

Таг: загадување

Кина стартува јавна платформа за следење и казнување на загадувачите на...

0
Кина планира стартување на нова информативна платформа која ќе овозможи луѓето да следат колку емитуваат гасови компаниите кои ја загадуваат околината за да можат...

Еко-свест: Скопје не е загаден само во зима, туку и во...

0
Скопје со години е меѓу најзагадените градови во Македонија, а и на Балканот, а секој има право на ист и чист воздух. Оваа година...

Кампања „Обединет Балкан за чист воздух“: Живееме во отровен облак

0
Со цел подигнување на свеста за последиците од загадениот воздух, еко организации од сите балкански земји ја започнуваат кампањата „Обединет Балкан за чист воздух”....

ЕК: Нема „драматично подобрување“ во аерозагадувањето во Северна Македонија и во...

0
Европската комисија денеска го презентираше својот редовен извештај за состојбата со аерозагадувањето во Европа, кој ги вклучува и шесте земји до западниот Балкан, во...

Европскиот суд на правдата ја осуди Италија поради загадувањето на воздухот

0
Судот на правдата на ЕУ пресуди дека Италија го прекршила европскиот закон за квалитет на воздухот затоа што систематски и упорно ги надминувала граничните...

До 20 пати поголеми казни за загадување на животната средина

0
Министерството за животна средина информира дека вчера на владина седница била усвоена Предлог-измената на Законот за прекршоци со која се предвидуваат до 20 пати...

Македонска компанија разви иновативно решение за мерење на загадувањето!

0
Луѓето насекаде низ светот ги чувствуваат негативните ефекти од воздушното загадување. Најновите истражувања покажуваат дека скоро 90% од луѓето во светот дишат загаден воздух,...

Загадувањето на воздухот се враќа на нивото пред корона вирусот

0
Минатиот месец медиумите низ целиот свет пишуваа за тоа дека како нуспроизвод на пандемијата на корона вирусот се исчисти воздухот во, но изгледа дека...

Почистиот воздух во Европа го намали бројот на смртни случаи за...

0
Среде моменталната пандемија секојдневно сме фокусирани на бројот на починати од вирусот. Сепак, делумното стопирање на економските активности и на сообраќајот ширум светот...

По прв пат после 30 години во Индија јасно може да...

0
Жителите на индискиот град Јаландар и околината во сојузната индиска држава Пунџаб, како што велат, по прв пат после повеќе децении можат да ги...