10 C
Skopje
понеделник, февруари 24, 2020
Почетна Тагови загадување

Таг: загадување

Две третини од реките во светот се загадени со антибиотици

Едно големо истражување на реките во светот откри дека од сите 711 места кои што биле тестирани најголем дел се опасно загадени со антибиотици. Истражувањето...

Женева ќе ги казнува возачите на премногу бучните возила

Политичарите во Женева планираат да ги казнуваат возачите на премногу бучните автомобили, кои ќе ги ловат радари за бучава. Женевското градско собрание има намера...

ВИДЕО: Седум факти за штетното влијание на модата врз планетата Земја

Од видеото во прилог можете да видите седум неверојатни факти како модата, односно брзата мода и наштетува на нашата животна средина. Најпрвин, брзата мода...

Летачките автомобили би можеле да го спасат светот од климатските промени

Многу компании, вклучувајќи ја и Американската вселенска агенција (НАСА) се обидуваат да развијат летачки автомобили со надеж дека ќе го направат возилото од иднината,...

ВИДЕО: Како само еден човек може да исчисти целосно загадено езеро?

Марино е млад човек кој одлучил самостојно да го реши проблемот со загадувањето на езерата во светот. Според најновите податоци, дури 40% од езерата...

Тинејџерите кои дишат загаден воздух се во поголема опасност од психички...

Загадувањето на воздухот има многу подолготрајни ефекти врз тинејџерите отколку што се мислеше порано. Едо нов истражување од Велика Британија покажало дека адолесцентите кои...

Еве колку животни јадеме годишно

Месото е контроверзна храна. Строгите вегани и месојадците не можат да најдат заеднички став по ова прашање. Но, каков и да е вашиот став...

Кои се црните точки на најголемото загадување во Европа?

Големите градови задушени од сообраќај, регионите во кои се произведува јаглен, индустриските региони опкружени со планини - црните точки на загадувањето јасно се видливи...

Млада хемичарка измисли пластика која целосно се раствора во вода

Не е тајна дека пластиката е еден од најголемите проблеми за околината. Секоја година произведуваме повеќе од 300 милиони тони пластика, од што половина...

Јужна Кореја ќе го решава проблемот со загадувањето со создавање вештачки...

Загадувањето на воздухот во Јужна Кореја достигна алармантни размери и има барања ситуацијата да се прогласи за национална катастрофа. Во главниот град Сеул луѓето...

НАЈПОПУЛАРНИ