4.8 C
Skopje
сабота, февруари 4, 2023
Почетна Тагови заштитни маски

Таг: заштитни маски

iPhone ќе можете да го отклучите и со маска на лице

Apple работи на надградба на iOS која ќе овозможи отклучување на iPhone преку Face ID дури и ако носите заштитна маска. Face...

Француска компанија прави биоразградливи маски за лице од марихуана

Оваа француска компанија правио биоразградливи маски за лице од марихуана. Маските се направени од компресирани влакна од марихуана, кои се сечат ласерски,...

Главниот американски епидемиолог открива кога конечно ќе можеме да се ослободиме...

Носењето маски не е како да ги вклучувате или исклучувате светлата. Тоа нема да се случи преку ноќ. Ќе одиме постепено, откри...

Во океаните завршија 1,5 милијарди заштитни маски

Се проценува дека 1,56 милијарди заштитни маски завршиле во океаните ширум светот годинава поради пандемијата на КОВИД-19, што остава тешки последици на...

Објавени поразувачки резултати од истражување за носењето заштитни маски

И покрај отпорот кон носењето маски кај дел од луѓето, заштитните маски се еден од начините за борба против пандемијата и еден...

Експертите советуваат како родителите да разговараат со децата за носењето маски

Пoвеќето возрасни луѓе ја разбираат потребата за носење заштитни маски со цел да се спречи ширењето на корона вирусот и науката која...

Која маска е најефикасна против корона вирусот? Научници спроведоа истражување и...

Сите заштитни маски за лице не се исти и не претставуваат иста заштита. Затоа тим од научници од Универзитетот Дјук одлучија да...

Која маска дава најдобра заштита? Погледнете го видеото

Носењето заштитни маски, било да се платнени или медицински, во многу земји стана задолжително со цел да се намали бројот на заразени...

Фрлените заштитни маски и ракавици завршија во морињата и океаните

Во мај француската непрофитна организација Opération Mer Propre објави дека собираат фрлени заштитни маски од Средоземното Море. Според извештајот а организацијата, има...

Австрија од средината на јуни полека ќе го укинува носењето заштитни...

Жителите на Австрија од средината на јуни нема повеќе да мора да носат заштитни маски во училиштата, продавниците и во туристичките локалитети...

НАЈПОПУЛАРНИ