21.8 C
Skopje
среда, октомври 4, 2023
Почетна Тагови зелена енергија

Таг: зелена енергија

Јужна Кореја до 2022 година ќе изгради три градови кои ќе...

Јужна Кореја сака до 2022 година да изгради три градови кои работат на водород. Земјата сака да го создаде првото општество во...

Како Токио ќе ја искористи технологијата за да ги трансформира Олимписките...

За Олимписките игри во 2020 година Токио ќе користи 100% обновлива енергија. За стадионите и Олимпиското село ќе се користи енергија од...

Ова дрво можете да го поставите во двор и да ви...

Ова дрво може да генерира струја и при најслабиот ветар. Почнува да работи и да создава струја при ветар со брзина од само 9...

Овие четири земји ја користат енергијата од водородот на иновативни начини

Ова се четири земји кои ја користат енергијата од водородот на иновативен начин. Германија ги претстави првите возови во светот кои како гориво користат...

Македонски патент: Изумот на иноваторот Зоран Крстевски од вода и воздух...

Иноваторот Зоран Крстевски има пронајдок што користи вода и воздух за производство на чиста еколошка енергија. Тој својот изум го патентирал во 2016 година...

Од испарувањето на водата може да се добијат 2,85 милиони киловат-часови...

Во свет каде што залудно се фрла многу енергија вредните обновливи извори исчезнуваат без некој да забележи. Научници од Универзитетот Колумбија работат на добивање...

НАЈПОПУЛАРНИ