Почетна Тагови Земја

Таг: Земја

ЦРНА ПРОГНОЗА: Поради загревањето на атмосферата ќе снема кислород на Земјата!

0
Земјината атмосфера се состои од осетлива рамнотежа на низа хемиски елементи. Секој од нив е битен за некој во земјиниот екосистем. Воздухот кој го...

Во март покрај Земјата ќе помине астероид голем колку планина

0
Астероид со дијаметар од 1,7 км во март ќе помине во близина на Земјата, а НАСА го прогласи за потенцијално опасен. Астероидот 231937 (2001...

НАСА: Топ 20 најдобри фотографии од Земјата за 2020 година

0
Мажите и жените кои живеат и работат на Интернационалната вселенска станица прават илјадници фотографии од Земјата. Овие фотогтафии подолу се најфасцинатните топ 20 за...

Земјата се врти толку брзо што 2021 година ќе биде најкратка...

0
Иако можеби не изгледа така, но Земјата се врти се побрзо. Научници открија дека брзината со којашто се врти Земјата околу својата оска се...

Научници открија нова бариера која ја опколува Земјата и влијае на...

0
Колку и да ја истражуваат луѓето Земјата и вселената, има уште многу неоткриени работи кои влијаат врз тоа како жиеват луѓето на планетата. Истражување...

Четири зелени иновации кои ќе помогнат да се заштити Земјата во...

0
Ви претставуваме четири иновации од целиот свет кои годинава ќе ни помoгнaт да го заштитиме нашиот дом - планетата Земја. Франција ја исфрла од...

До крајот на 2019 година на Земјата ќе живеат 7,75 милијарди...

0
До крајот на годината на Земјата ќе живеат околу 7,75 милијарди луѓе, проценува германската Фондација за светска популација ((DSW). Тоа е околу 83 милиони...

НАСА откри дека Земјата денес е позелена отколку пред 20 години

0
НАСА има добри вести за нас. Од агенцијата тврдат дека денес планетата е позелена отколку што била пред 20 години, а главната заслуга за...

Која ќе биде најбројна држава на светот во 2024 година?

0
За пет години отсега Индија ќе бдеи земја со најмногу жители во светот. Се очекува да ја преземе лидерската позиција од Кина во 2024...

НАСА: Земјата денес е позелена отколку што била пред 20 години!

0
Кога размислуваме за нашата планета и за климатските промени изминатите декади, сигурно ќе се загрижиме поради негативните ефекти на климатското затоплување, но има и...