Почетна Тагови иновативност

Таг: иновативност

Награда од Стопанска комора за „Брако“ за иновативност и развој во...

0
Велешката компанија „Брако“ ја доби Наградата на Стопанската комора на Македонија за иновативност и развој во услови на пандемија за 2020 година. Наградата се доделува за...

Словенија, Турција и Србија се најиновативни земји во Југоисточна Европа

0
Словенија, Турција и Србија се највисоко рангирани од земјите во Југоисточна Европа според националните иновациски системи, истакнаа од Европската комисија. Словенија е на прво...

Швајцарија и годинава ја задржа позицијата – најиновативна земја во светот!

0
Глобалниот индекс на иновативноста за 2019 година рангираше 129 земји од светот кои беа вклучени во истражувањето кое веќе 12 години го спроведуваат Универзитетот...

Како Фред Луди ја изгради најиновативната компанија во светот?

0
Фред Луди е 64-годишниот основач на ServiceNow, најпознатата американска компанија за ИТ услуги. „Кога толку многу луѓе сакаат да те видат, мора да се...

ССК: Уникатен производ и конкурентна цена за раст на извозот

0
Клучот за економски развој на земјава е во развојот на приватниот сектор, така што тој ќе биде во состојба да искреира производи и услуги...

Зошто Бил Гејтс и Џеф Безос и ден-денес сами си ги...

0
Вредноста на куќата на Бил Гејтс изнесува 125 милиони долари. Џеф Брзос заработува милијарди долари од Amazon за да го оставри својот сон и...

Иновации во Македонија ќе има кога корпорациите ќе соработуваат со стартапи

0
Македонија е оценета како неиновативна земја, со развој зад соседните земји, и далеку зад Европската Унија каде технолошкиот развој е поддржан со зголемено инвестирање...

Ова се најиновативните универзитети во Европа

0
Трета година по ред, Reuters го рангираше универзитетот KU Leuven во Белгија како најиновативниот универзитет во Европа. Оваа листа, редовно ги идентификува и рангира...

Со колку пари и за какви проекти ќе бидат поддржани микро,...

0
Деновиве беа презентирани детали од новата среднорочна програма на Фондот за иновации и технолошки развој за финансиска поддршка на микро, мали и средни преторијатија...

Топ пет најлуксузни и најоригинални канцеларии во светот

0
Компаниите денес, особено оние кои парите ги заработуваат преку Интернет, многу повеќе обрнуваат внимание на свотие вработени и на нивната околина затоа што на...