Почетна Тагови климатски промени

Таг: климатски промени

Бил Гејтс напиша книга како да се постигне нулта емисија на...

0
Издавачката куќа „Мала градина“ ја издаде книгата на Бил Гејтс насловена „Како да се избегне климатска катастрофа“ неполни три месеци после англиското издание, кое...

Мразот во Северниот Леден Океан ќе се истопи до средината на...

0
Снегот на нашата планета се топи со алармантна брзина, а научниците предупредуваат дека Северниот Леден Океан веќе на средината на овој век ќе остане...

Од Антарктикот се одвои санта лед 20 пати поголема од Менхетен

0
Огромна санта лед со површина од 1.270 квадратни километри или околу 20 пати поголема од Менхетен се одвои од Антарктикот. Ова се случува 10...

Бил Гејтс инвестира 2 милијарди долари против климатските промени

0
Основачот на технолошкиот гигант Microsoft, Бил Гејтс, сака во текот на наредните пет години да инвестира 2 миилијарди долари во проекти и основање компанија...

Научниците предупредуваат: поради климатските промени ќе ги снема амазонските прашуми до...

0
Поради човечките активности и климатските промени од година во година се намалуваат прашумите во Амазон. Затоа научниците одлучија да го вклучат алармот и да...

Ова се најлошите климатски катастрофи во 2020 година

0
Хуманитарната организација Christian Aid вели дека топ 10 најлоши климатски катастрофи во текот на оваа година го чинеле човештвото дури 140 милијарди долари. Шумските...

Земјата се загрева десет пати побрзо од нормално

0
Ноември годинава беше најтоплиот месец досега забележан на нашата планета, а во Европа е евидентирана најтоплата есен. Тоа се алармантните податоци од извештајот на...

За една година во Амазон изгорела шума со површина поголема од...

0
Уништувањето на шумите во Амазонија го достигна врвот во последните 12 години, што предизвика критики на сметка на владата на претседателот Жаиро Болсонаро. Според...

Велика Британија забранува продажба на нови бензинци и дизелаши после 2030...

0
Продажбата на нови автомобили на бензин и на дизел ќе биде забранета во Велика Британија после 2030 година, објави британската влада. Одлуката за забраната...

Научниците предупредуваат дека климатските промени предизвикуваат се посилни урагани кои во...

0
Затоплувањето на морињата поради климатските промени предизвикува силни урагани кои кога ќе дојдат до копното бавно слабеат и се се поразорни, покажа една нова...