Почетна Тагови мозок

Таг: мозок

Научници создадоа вештачки мозок кој се развива исто како човечкиот

0
Научници од САД спроведоа широка генетска анализа на т.н. органоиди, на кои им е овозможено да се развиваат и да растат во лабораториски чинии...

Една третина од заболените од корона вирусот имаат уште еден симптом...

0
Корона вирусот не предизвикува само температура, кашлање и проблеми со дишењето, туку и невролошки проблеми како главоболки и вртоглавици, покажа ново истражување. Студијата ја...

Долгиот престој во вселената ја менува структурата на мозокот

0
Некои од астронаутите после долго време поминато во вселената имаат проблем со влошен вид, а ново истражување покажа која е можната причина за тоа....

Руси нудат вечен живот за 15.000 долари

0
Руската компанија KrioRus на своите корисници им нуди веќен живот. Имено, компанијата нуди замрзнување на телото или мозокот на мртовци. Тие се надеваат дека...

Поради се повеќе CO2 во воздухот се намалува способноста на луѓето...

0
Рационалното размислување ќе стане жртва на климатските промени, покажа едно најново истражување. Истражувањето покажа дека поради се поголемата количина јаглерод диоксид во воздухот, во...

Илон Маск идната година ќе почне да вградува сензори во мозоците...

0
Светот конечно ја дочека презентацијата на првите импланти за мозок со машинско учење на компанијата Neuralink на иноваторот Илон Маск. Од Neuralink велат дека...

Илон Маск најави скорешно спојување на човечкиот мозок и машините?!

0
Во еден од своите најнови „твитови“ шефот на SpaceX, Tesla, Neuralink и The Boring Company и воедно најпознатиот иноватор на денешницата, Илон Маск, изјави...

Хрватски научници докажаа дека може да го оживеат мозокот неколку часа...

0
Група научници предводени од професорот Ненад Шестан од Универзитетот Јеил оствари неверојатно научно достигнување. Во своето истражување успеаја да вратат во живот мозок на...

Ново истражување покажа дека човечкиот мозок станува полнолетен на 30 години

0
Човечкиот мозок станува полнолетен дури на 30 години, односно созрева побавно, тврдат научници од универзитетите Оксфорд и Кембриџ. Преминот на мозокот од детство во...

Имплант за мозокот им овозможува на паразлизираните луѓе да ги претворат...

0
Имплант за мозокот им овозможува на парализираните луѓе мислите да ги претворат во текст. Тројца парализирани луѓе од вратот надолу успеаја да искористат немодифициран...