Почетна Тагови научници

Таг: научници

Финските научници произведоа храна од воздух

0
Протеинот што се произведува од „воздух“, за десет години по цена ќе се натпреварува со сојата, велат финските научници. Се произведува од бактерии од...

Длабоко под површината на Земјата има милијарди тони дијаманти

0
Под површината на Земјата се наоѓа огромно богатство од неколку милијарди тони дијаманти, соопштија научници од престижниот Институт за технологија на Масачусетс. Меѓутоа, истражувачите...

Научниците предупредуваат дека би можело да ги снема бананите

0
Научници детектирале габа која придонесува кон ширењето на т.н. панамска болест која ги напаѓа плантажите со банани ширум светот и предупредуваат дека доколку болеста...

Научници направија протеза за мозокот за подобро памтење

0
Според некои нови истражувања, човечкиот мозок има околу 86 милијарди неврони и со толкава количина можни врски меѓу нив, би очекувале лесно да паметиме...

Кинески научници создадоа градежен материјал отпорен на силен оган

0
Кинески научници создадоа градежен материјал отпорен на силен оган, кој може да издржи пламен од приближно 1.300 степени Целзиусови. Истражувачи од Универзитетот за наука...

Оваа житна култура може да преживее екстремно високи температури

0
Ова ново супер житно растение може да преживее екстремни горештини и има потенцијал да прехрани милиони луѓе во светот. Научниците со помош на напредни...

Нема повеќе скршени смартфони – стигнуваат екрани кои сами се обновуваат

0
Научници од Универзитетот во Токио случајно отрија полимери кои се обновуваат под притисок на прстите, а може да најдат примена во индустријата за производство...

Научниците предупредуваат на опасноста од т.н. роботи убијци

0
Многу научници во текот на последната година повеќе пати предупредуваа на опасноста од таканаречените роботи убијци, односно уреди како дронови и роботи кои се...