Почетна Тагови нафта

Таг: нафта

Калифорнија е првата држава во светот која се обврза целосно да...

0
Калифорнија ќе стане првата американска сојузна држава и првата држава во светот која целосно ќе ги стопира операциите за вадење нафта. Гувернерот на Калифорнија,...

Наносунѓер може да впие до 99% од нафтата излеана во ладна...

0
Чистењето на нафтата од водите во светот на пониски температури е голем проблем за кој уште нема ефикасно решение. Како последица на стара опрема,...

Нови цени на горивата

0
Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати...

До 2030 година побарувачката за нафта во светот ќе се намали...

0
Ненадејната транзиција кон електрични возила, која ќе биде предводена од Кина, ќе го намали глобалниот раст на побарувачката за нафта за 70% до 2030...

Студент направи робот кој ја чисти излеаната нафта во морињата

0
Излевањето на нафта во морињата и океаните може да доведе до вистинска еколошка катастрофа, да ги загрози морските екосистеми. На островот Маурициус, на пример,...

Највредната нафтена компанија во светот изгуби повеќе од 70% од вредноста

0
Саудискиот нафтен гигант Saudi Aramco пријави пад на нето-добивката од 73,4% во вториот квартал од 2020 година во однос на претходната година поради рушењето...

British Petroleum ќе го намали производството на нафта и гас за...

0
Лондонската енергетска компанија British Petroleum ги најави своите планови за намалување на производството на нафта и гас за 40% и да инвестира 5 милијарди...

Иран откри ново нафтено поле

0
Претседателот на Иран, Хасан Рохани, соопшти дека на југот на земјата е откриено ново наоѓалиште на нафта, кое според проценките содржи околу 50 милиони...

Саудиска Арабија ги отвора своите врати за туристите со цел да...

0
Саудиска Арабија по прв пат ширум ја отвора вратата за страските туристи во рамките на поширок план за намалување на економската зависност од нафтата....

Ова е најпрофитабилната компанија во светот во 2018 година

0
Најголемата нафтена компанија во светот Saudi Aramco минатата година работела со добивка од 224 милијарди долари, извести денес агенцијата Fitch Ratings врз база на...