Почетна Тагови Нов Зеланд

Таг: Нов Зеланд

Нов Зеланд е првата земја во светот која дава платено отсуство...

0
Парламентот на Нов Зеланд едногласно го усвои законот кој на паровите кои ќе доживеат спонтан абортус или ќе имаат мртвороденче ќе им даде три...

Нов Зеланд го има најмоќниот пасош во светот

0
Пасошот на Нов Зеланд е најмоќниот пасош во светот според најновото рангирање на страницата Passport Index. Passport Index рангира 193 земји-членки на ОН врз...

Нов Зеланд објави дека повеќе нема корона вирус во земјата

0
Нов Зеланд објави дека повеќе нема корона вирус во земјата и дека ќе ги тргнат речиси сите рестрикции воведени поради корона вирусот. Социјалното дистанцирање...

Премиерката на Нов Зеланд си ја намали сопствената плата и платите...

0
Премиерката на Нов Зеланд, Јасинда Ардерн, изјави дека во текот на наредните шест месеци таа и нејзините министри ќе примаат 20% пониска плата за...

Државата која има 1.160 заболени од корона вирус има само еден...

0
Една земја во светот успеа за само десет дена да покаже дека преземените мерки во борбата против корона вирусот имаат ефекти. Станува збор за...

Нов Зеланд е првата земја во светот која дозволи исплата на...

0
Виртуелните валути или криптовалутите изминатите две години привлекоа многу внимание во светот. Наглиот раст, а потоа и наглиот пад на биткоин некои луѓе ги...

На птиците во Нов Зеланд ќе им требаат 50 милиони години...

0
Откако пред 700 години стигнале на Нов Зеланд, луѓето во толкава мера ја имаат уништено тамошната популација на птици што за да се опорават...

Политиката на Нов Зеланд ќе се базира на емпатија, добрина и...

0
Нов Зеланд сака да ја трансформира политиката во земјата и фокусот да го стави на емпатија, добрина и благосостојба затоа што, како што вели...

Наместо кучиња, на фармите во Нов Зеланд овците ги чуваат дронови...

0
Многу експерти предуредуваат дека во иднина роботите и вештачката интелигенција ќе им ги земат работните места на многу луѓе и дека светот мора да...

Нов Зеланд повторно е најдобра земја за основање бизнис

0
Светската банка ја состави годишната листа со бирократски економии според кои Нов Зеланд повторно го освои првото место откако стана уште поевтина земја за...