Почетна Тагови Норвешка

Таг: Норвешка

Норвешка основа фонд за помош на сиромашните земји

0
Норвешка најави формирање на фонд при Обединетите нации за помош на сиромашните земји во борбата со пандемијата на корона вирусот. „Загрижени сме дека вирусот...

Ова е најдобра земја во светот за одгледување деца

0
Било да планирате да основате семејство или веќе имате деца, не би било лошо да ја разгледате Норвешка, државата кој нуди најдобра средина за...

Норвежаните рециклираат 97% од пластичниот отпад

0
Благодарение на усовршениот систем за селектирање и менаџирање со отпадот, Норвешка ги рециклира речиси сите свои пластични шишиња. Норвешка со стапка на рециклирање од...

Норвешки град им забранува користење телефони и компјутери на учениците

0
Општинските власти на Ставангер, град во Норвешка, освен забрана за користење мобилни телефони во училиштата, планираат на учениците да им забранат и индивидуален...

Без џиновските огледала овој норвешки град воопшто нема сонце половина година

0
Без џиновските огледала овој норвешки град воопшто нема да види светлина во текот на зимата. Поради високите планини кои го опкружуваат градот Рјукан, шест...

Норвешките болници градат дрвени колиби во шума за побрзо оздравување на...

0
Среќни сме што живееме во време кога има болници, но да бидеме иксрени, болниците не се најпријатните места. Тие се ладни, стерилни, имаат строги...

Пуштен во употреба првиот подводен ресторан во Европа

0
Компанијата Snøhetta ја заврши изградбата на Under, најголемиот подводен ресторан во светот и прв таков во Европа. Ресторанот се наоѓа во близина на селото...

Норвешка го гради првиот подводен лебдечки мост во светот

0
Нема ништо помирно од долгото возење покрај брегот на Норвешка, каде што можете да се одушевувате на глечерите, реките и езерата од едната страна...

Во Норвешка една третина од вкупно продадените возила се електрични

0
Речиси една третина од вкупно продадените автомобили минатата година биле целосно електрични, што е нов светски рекорд. Во настојувањето да се намали емисијата на...

ВИДЕО: Во Норвешка поштата ќе ја доставуваат роботи

0
Во еден свет како нашиот, каде што се се сведува на електроника, имејл, Twitter, WhatsApp и пораки на Snapchat кои исчезнуваат по некое време,...