Почетна Тагови ОАЕ

Таг: ОАЕ

Обединетите Арапски Емирати ја објавија првата фотографија од Марс снимена со...

0
Обединетите Арапски Емирати ја објавија првата фотографија од Марс направена со нивната сонда која кружи околу планетата. На фотографијата, која е забележана минатата недела,...

Обединетите Арапски Емирати ја одобрија кинеската вакцина

0
Обединетите Арапски Емирати ја одобрија вакцината против корона вирусот на кинеската компанија Sinopharm. Наведуваат дека вакцината е ефикасна во 86% од случаите врз основа...

Пуштена во употреба најголемата фонтана во светот

0
Преполна со светла во секакви бои и млазеви вода кои се издигнуваат кон небото, најновата атракција во Обединетите Арапски Емирати пред неколку дена си...

Обединетите Арапски Емирати испратија летало на Марс

0
Во тек е првата историска мисија на Обединетите Арапски Емирати на Марс. Леталото ќе стигне на Црвената планета во февруари идната година. Сондата Hope...

ВИДЕО: Обединетите Арапски Емирати идниот месец ќе ја испратат својата прва...

0
Првата арапска мисија на Марс се подготвува за првата мисија на Марс, која треба да се случи во текот на наредните неколку недели. Ќе...

Ќе се создаде најголемата авиокомпанија во светот – Emirates сака да...

0
Авиокомпанијата Emirates сака да го преземе непрофитабилниот Etihad, објави денеска Bloomberg. Повикувајќи се на луѓе запознаени со ситуацијата, Bloomberg пишува дека Emirates размислува за преземање...

Дубаи го претстави својот Hyperloop – најбрзиот копнен транспорт во светот

0
Министерството за транспорт на Дубаи го претстави прототипот на Hyperloop на компанијата Virgin, кој ќе може да превезува патници зо брзина од 1.200 км/ч...

Обединетите Арапски Емирати ќе градат болница во вселената

0
Министерството за здравство на Обединетите Арапски Емирати објави план за изградба на првата болница во земјината орбита именувана како „Emirates Space Hospital“, пишува „Калеј...

Siemens почна да прави 3Д печатени делови за авионите на Etihad

0
Благодарение на Siemens 3Д печатењето се користи во многу индустрии - од боци за плински турбини преку потпирачи за раце за јавниот превоз до...