Почетна Тагови Олимписки игри

Таг: Олимписки игри

Одложувањето на Олимписките игри ќе ја чини Јапонија 2 милијарди долари

0
Гoдинашното одложување на Олимписките игри во Токио како резултат на пандемијата на корона вирусот чини околу 200 милијарди јени, односно речиси 2 милијарди долари....

Официјално одложени Олимшиските игри во Токио

0
Олимписките игри во Токио се одложени поради панедмијата на корона вирусот. Олимписките игри, 32. по ред, требаше да се одржат од 24 јули до...

Корoна вирусот и се заканува и на Олимпијадата во Јапонија

0
Јапонија може да ги одложи Летните олимписки игри до крајот на годината, изјави јапонската министерка за Олимписки игри, Сеико Хашимото, повикувајќи се на договорот...

Руските хакери испратија предупредување до Јапонија – да биде спремна за...

0
Јапонија се подготвува за Летните олимписки игри кои ќе се одржат во Токио. Организацијата на една таква манифестација носи бројни предизвици, а еден од...

Како Токио ќе ја искористи технологијата за да ги трансформира Олимписките...

0
За Олимписките игри во 2020 година Токио ќе користи 100% обновлива енергија. За стадионите и Олимпиското село ќе се користи енергија од ветар и...

Токио ги претстави медалите за Олимписките игри направени од стари мобилни...

0
Медалите за Олимписките игри во Токио во 2020 година беа претставени денеска, точно една година порано од почетокот на Игрите. Откривањето на медалите, кои...

Јапонците претставија робот-маскота и ги најавија технолошки најнапредните Олимписки игри досега

0
Олимписките игри се прилика земјата-домаќин да ги покаже сите свои технолошки достигнувања. Но, кога станува збор за Олимписките игри во Јапонија, можете да бидете...

Факелите за Олимписките игри во Токио ќе бидат направени од рециклиран...

0
Факелите за Олимписките игри во Токио во 2020 година ќе бидат направени од рециклиран метал од земјотресот во Фукушима. После разорниот земјотрес во 2011...

Организаторите на Олимписките игри во Токио ги претставија роботите кои ќе...

0
Организаторскиот комитет за Олимписките и Параолимписките игри во Токио во 2020 година го објави стартувањето на својот нов проект наречен Tokyo 2020 Robot Project....

Токио ќе постави роботи во метрото за да им помагаат на...

0
Јапонија ќе постави роботи во подземната железница вo Токио за да им помагаат на туристите во пресрет на Олимписките игри во 2020 година. Роботите...