Почетна Тагови паметни телефони

Таг: паметни телефони

LG се повлекува од пазарот за мобилни телефони

0
Јужнокорејската компанија LG Electronics Inc е првиот голем производител на паметни телефони кој ќе се повлече од тој пазар поради загуби и неуспехот да...

Кина ги забрани мобилните телефони во училиштата

0
Треба ли децата да носат паметен телефон на училиште? Денес децата уште од основно училиште, па дури и порано, ги добиваат првите мобилни телефони,...

Huawei стана број еден производител на смартфони во светот

0
Пред неколку години Huawei го претстави својот амбициозен план до 2019 година да стане прв производител на паметни телефони во светот. Оттогаш до денес...

Поради мобилните телефони се почесто имаме повреди на вратот, на рбетниот...

0
Немојте да пишувате пораки додека одите, да "лајкате фотографии" или да гледате видеа. Повредите поврзани со користењето мобилни телефони се во пораст, особено кај...

Sony се повлекува од повеќе пазари за паметни телефони

0
И покрај лошите пазарни резултати и големиот минус кој од година во година го остварува одделот за паметни телефони во Sony, од компанијата немаат...

Кој е најпродаваниот паметен телефон во светот?

0
Неделава беа објавени податоците за состојбата на глобалниот пазар за паметни телефони и за најпродаваните смартфони минатата година во светот. Според тие податоци, на...

Ова се најочекуваните телефони во првата половина од 2019 година

0
Nokia 9 Pureview, јануари/февруари 2019 година Nokia 9 PureView по изгледот не се разликува многу од Nokiа 8 Sirocco, освен по задниот дел. Според она...

Сината светлина од мобилните телефони може да предизвика слепило и рак

0
Уште од појавата на паметните телефони и таблети расте и растот на популарноста се предупредува дека зрачењето од екраните на тие уреди има штетни...

Секој петти смартфон ќе поддржува 5G до крајот на 2021 година

0
Следната голема иновација на глобалниот пазар на паметни телефони ќе биде воведувањето на првите уреди со дисплеи на преклопување, како и изградбата на 5G...

Huawei го претрка Apple – сега е втора најголема компанија во...

0
Huawei граби напред со силни чекори кон целта за која од компанијата зборуваат веќе некое време. Сака да стане најголема мобилна компанија во светот...