19.2 C
Skopje
вторник, октомври 15, 2019
Почетна Тагови пластичен отпад

Таг: пластичен отпад

Бојан Слат успеа – системот за чистење на окeаните од пластика...

Системот за чистење на океаните од пластика почна да лови отпад од огромната карпа од отпад која плови по средината на Тихиот Океан и...

На Филипините може да размените пластичен отпад за ориз

На Филипините можете да направите размена пластичен отпад за ориз. Ова е зачеток на новата шема со цел да се исчисти отпадот од улиците...

Брегот на Слоновата коска гради училишта од пластичен отпад

Брегот на Слоновата коска гради училишта со тули направени од пластичен отпад. Посебна фабрика го зема пластичниот отпад од депонии во градот Абиџан, го...

Канадска компанија го претвора пластичниот отпад во дизел и бензин

Канадската компанија Sparta Group успешно го спроведува проектот Phoenix и од пластичниот отпад произведува дизел горицво и бензин. Од компанијата соопштија дека проектот веќе...

Во Индија се отвори првото кафуле каде што плаќате со ѓубре...

Индија го отвори првото „кафуле за ѓубре“ во градот Амбикапур во централната индиска држава Чатисгар. Иницијативата има за цел да помогне да се обезбеди...

Cyclo е кацига направена од рециклирана пластика од океаните

Cyclo е уникатна кацига направена од пластика извадена од океаните. Може да ја собере во вашиот ранец или чанта и нема да и наштети...

Наместо шампон во шише, пробајте ги овие капсули кои се раствораат...

NOHBO drops се капсули за еднократна употреба кои се разложуваат во вода. Во нив може да се спакува шампон, регенератор, гел за туширање или...

Американец нуркаше на најдлабоката точка на Земјата и таму откри пластичен...

Американец кој ги истражува длабочините на подводниот свет го заврши најдлабокот нуркање со човечки екипаж во светот и на површината се врати со ужасни...

Учениците во ова индиско училиште образованието го плаќаат со пластични шишиња

Не е необично децата на училиште да носат чанти, но би очекувале дека во нив има книги. Сепак, во едно училиште во Индија децата...

ИКЕА ќе ја замени амбалажата од стиропор со пластика направена од...

Замислете да можеме да ја замениме сета амбалажа направена од стиропор со алтернативен материјал направен од печурки, која може да ја фрлите во градина...

НАЈПОПУЛАРНИ

Во САД ќе се отвори првиот ресторан кој ќе продава производи...

Еден ресторан во Калифорнија ќе стане првиот угостителски објект во САД кој ќе продава производи направени со марихуана во својата редовна понуда. Lowell Cafe е...

Иновации, подобрување на животната средина и развој на идните професии во...

Oсмото издание на Самитот Македонија2025, кој претставува водечка регионална конференција за споделување на последните светски трендови во бизнисот, економијата, технолошките иновации и етичкото лидерство,...

Најпознатиот фаст фуд синџир за пилешко месо KFC ќе почне да...

Подгответе се за „месо без месо“, новина од најпознатиот фаст фуд синџир за храна од пилешко месо, KFC, која уште повеќе ќе ја вжешти...

Арапи во Хрватска сакаат да градат ресорт вреден милијарда евра

Проектот Mavrijan Luxury Resorts беше претставен на средината на јули, а деновиве во Улцињ треба да дојдат заинтересираните инвеститори од Катар и од Египет....