Почетна Тагови пластични сламки

Таг: пластични сламки

Од вчера во Англија забранети пластичните сламки

0
Од вчера во Англија стапи на сила забраната за употреба на пластични сламки, чепкалки и стапчиња за мешање. Оваа мерка, која првично требаше да...

Седумдесетгодишна баба исчисти 52 плажи за една година!

0
Седумдесетгодишна баба исчисти 52 плажи за една година и покажа дека никогаш не е доцна да почнеме да се грижиме за нашата планета. Земјата...

Најголемата хрватска туристичка компанија Valamar Riviera ќе ја забрани употребата на...

0
Најголемата хрватска туристичка компанија се приклучи на еколошката акција за заштита на околината која неодамна во своите хотели, ресторани и барови ја стартуваа најголемите...

И Disney забранува употреба на пластични сламки

0
Walt Disney Company е последниот од низата гиганти кои се придружуваат на напорите да се заштити животната средина преку забрана запластичните сламки. Во блогот...

Најпознатиот синџир хотели во светот Marriott ќе ги отстрани пластичните сламки...

0
Не секоја пластика за еднократна употреба е исто опасна. Кога една компанија за океански транспорт ги забрани пластичните сламки беше очигледно зошто - од...