Почетна Тагови пожар

Таг: пожар

Напредок во системите за детекција на пожари

0
Дваесет и првиот век донесе нови предизвици и нови опасности кои придонесуваат за потреба од поголема прецизност на уредите за детекција на пожари, како и за...

Во пожарите во Австралија настрадале 480 милиони животни

0
Се проценува дека во кататстрофалните пожари кои ја пустошат Австралија настрадале 480 милиони животни, цицачи, птици и влекачи, објави Би-Би-Си. Експертите се загрижени дека некои растителни и животински видови...

„Веда“ е првата македонска компанија која самостојно доби грант од...

0
Македонската компанија „Веда“ и нејзиниот иновативен производ, аеросолен систем за брзо гаснење пожар, е првиот добитник од нашата земја на кофинансиран грант како лидер...

Група научници направи гел кој спречува ширење на пожар

0
Група научници од Калифорнија направија прототип на гел кој може да се користи за спречување на ширењето пожар на отворено. Научниците од Школата за...

Актерот Харисон Форд упати порака од самитот за климата на Обединетите...

0
Легендарниот актер Харисон Форд имаше свое обраќање пред Генералното собрание на Самитот за климaтските промени на Обединетите нации за потребата да ги заштитиме прашумите....

Во гаснењето на пожарот на Богородичната црква во Париз учествувал и...

0
Француските пожарникари користеа висока технологија за гаснење на пожарот на најпозната катедрала во светот. Тие користеа дронови, па дури и робот пожарникар по име...

ВИДЕО: Оваа вазна всушност е апарат за гаснење пожар

0
Оваа навидум обична сталена ваза има двојна функција - таа е маскиран апарат за гаснење пожар кој го гаси пожарот за неколку секунди. Главната...

Ќебе за 20 минути ќе го изгасне запалениот автомобил

0
Ова ќебе може да гаси запалени автомобили. Bridgehill Car Fire Blanket го изолира пожарот од запалениот автомобил за само 20 секунди и ја избегнува...

Македонска иновација: аеросолен систем за гаснење пожар за помалку од секунда!

0
Аеросолниот систем на компанијата „Веда“ е македонска иновација за брзо гаснење на пожари. Се смета дека оваа технологија ќе биде основа на 50 отсто...

Кинески истражувачи создадоа тапети кои служат како аларм за пожар

0
Истражувачи од Институтот за керамика во Шангај и Кинеската академија на науки открија нешто што го нарекуваат тапети за детектирање пожар, кои не само...