Почетна Тагови пошумување

Таг: пошумување

Пошумувањето големи површини може да направи повеќе лошо отколку добро

0
Садењето големи површини со нови шуми наместо да и помага на околината, може да има спротивни ефекти. Според едно истражување, кое го пренесе BBC,...

Етиопија годинава ќе посади 5 милијарди дрвја со цел да се...

0
Етиопија планира годинава да посади 5 милијарди дрвја со цел да го подобри здравјето на луѓето и да се бори против климатските промени. Премиерот...

Канадски научници сакаат да посадат 1 милијарда дрвја до 2028 година

0
Група научници од Канада објавија дека покренуваат нова инициатива за употреба на дронови за садење нови дрвја со цел евтино и брзо да се...

Илон Маск донираше 1 милион долари за садење дрвја

0
Илон Маск донираше 1 милион долари односно еден долар за дрво на јутјуберот Џими MrBeast Доналдсон, кој моментално работи на кампања за собирање 20...

Ирска планира да посади 440 милиони дрвја во наредните 20 години

0
Ирска ќе стане уште позелена земја. Оваа европска држава со површина од 84,431 квадратни километри е одлучна во борбата против климатските промени и планира...

НАСА откри дека Земјата денес е позелена отколку пред 20 години

0
НАСА има добри вести за нас. Од агенцијата тврдат дека денес планетата е позелена отколку што била пред 20 години, а главната заслуга за...

Етиопија посади повеќе од 350 милиони дрвја за само 12 часа

0
Во понеделникот Етиопија засади повеќе од 353 милиони дрвја за само 12 часа, што е нов светски рекорд. Рекордното пошумување е во рамките на...

Ако посадиме еден трилион дрвја и направиме нова шума со големина...

0
Идејата да се садат дрвја игра клучна улога во борбата против климатските промени и секако дека не е новина. Но, и покрај тоа што...

Учениците и студентите на Филипините ќе мора да садат по десет...

0
Сенатот на Филипините донесе нов закон со кој сите студенти се обврзуваат да посадат десет дрвја за да дипломираат. Со оваа програма се планира...

Ако засадиме 1,2 трилиони дрвја, ќе го апсорбираме јаглеродниот диоксид испуштен...

0
Еден научник е убеден дека ако можеме да посадиме повеќе од 1 трилион дрвја, ќе можеме да избришеме една цела деценија стакленички гасови во...