Почетна Тагови прогнози

Таг: прогнози

ММФ ги подигна прогнозите за глобален економски раст

0
Светската економија поттикната од силниот раст на американскотo стопанство ќе забележи раст од 0,6% годинава, што е за 0,5 процентни поени повеќе отколку што...

До 2023 година во светот ќе бидат инсталирани еден трилион вати...

0
Светот ќе инсталира повеќе од еден трилион вати обновлива енергија во наредните пет години и модерната биоенергија ќе го предводи растот на обновливите извори,...

Пет индустрии кои најбргу ќе растат во блиска иднина

0
Иако иднината не може да се предвиди, може да се разгледа моменталната ситуација во индустриите во светот и да се предвиди каде може да...

Европа заостанува со развивање на 5G мрежите позади САД, Јужна Кореја...

0
Развивањето на мобилната мрежа од петтата генерација сѐ повеќе се интензивира и големите компании трошат стотици милиони долари за да бидат целосно подготвени да...

Google ќе предвидува дали ќе доцнат авионските летови

0
Google Flights е исклучително корисна алатка за планирање на патувања и за пребарување на евтини авионски билети, а во најновата верзија ќе работи како...

Светска банка прогнозира раст на македонската економија годинава од 3,2%

0
Растот на македонската економија годинава ќе изнесува 3,2%, прогнозира Светска банка во најновиот извештај за економските перспективи. Според СБ, во Македонија по надминувањето на политичката...