13 C
Skopje
недела, септември 20, 2020
Почетна Тагови рангирање

Таг: рангирање

Ова се државитe со најдобри услови за жените во светот

Во извештајот кој неодамна го објави списанието Ceoworld, познато светско списание за бизнис. Шведска е рангирана како најдобра земја во светот за...

Ова се најиновативните земји во светот

Според најновиот индекс за иновации на Blооmberg, Германија е најиновативна земја во светот. После Германија следуваат Јужна Кореја, Сингапур, Швајцарија и Шведска,...

Дубровник е на трето место во светот по зависноста од туризмот

Дубровник се наоѓа на шесто место во светот по уделот на туризмот во економијата на листата со 73 градови кои се најдоа...

Кои се најсреќните жители во Европа?

На скалата од о до 10 просечното задоволство на жителите во Европската унија постари од 16 години во 2018 година изнесувало 7,3....

Ова се десетте земји каде што наставниците имаат највисоки плати

И покрај благородната улога која што ја вршат и претставуват втори родители на нашите деца, ги едуцираат да станат примерни и способни млади граѓани,...

Токио е прогласен за најбезбеден град во светот

Токио е прогласен за најбезбеден град во светот според способноста на градовите да се соочуваат со сите видови проблеми - од климатските катастрофи до...

Овие ќе бидат топ 10 најнаселени градови во 2030 година

Популацијата на Земјата постојано расте и се прценува дека до 2050 година на нашата планета ќе има 10 милијарди луѓе. Ова се информации кои...

Швајцарија и годинава ја задржа позицијата – најиновативна земја во светот!

Глобалниот индекс на иновативноста за 2019 година рангираше 129 земји од светот кои беа вклучени во истражувањето кое веќе 12 години го спроведуваат Универзитетот...

Топ 10 најчисти градови во светот

Лошите средини и патиштата со дупки може да го одвратат секого од посетување на кој било град. IИ не само тоа, посетителите потоа ќе...

Amazon е највреден бренд во светот за 2019 година

Amazon ја доби титулата највреден бренд во светот. Во изминатите пет години компанијата основана од најбогатиот човек во светот, Џеф Безос, ја зголеми својата...

НАЈПОПУЛАРНИ