10.3 C
Skopje
недела, октомври 25, 2020
Почетна Тагови рекорд

Таг: рекорд

Во Долината на смртта во Калифорнија измерена највисоката температура во светот

Во недела, 16 август, американската Национална метеоролошка служба ја измери највисоката температура кога било измерена на Земјата. Високите температури во Долината на...

Огномет во Колорадo влезе во Гинисовата книга на рекорди како најголем...

Огнометот во американската сојузна држава Колорадо, кој се случи изминатиот викенд, го сруши рекордот за најголем огномет во светот според Гинисовата книга...

Астронаутката Кристина Кох го собори рекордот на најдолг престој на жена...

Американската астронаутка Кристина Кох вчера го надмина рекордот и стана астронаутка која поминала најдолг период во контиунитет во вселената - 289 дена....

Џокер надмина рекорд, заработи над милијарда долари!

Филмското остварување на режисерот Тод Филипс „Џокер“, со Жоакин Феникс во главната улога, во текот на овој викенд ја надмина заработувачката од...

Hyperloop постави нов рекорд со својата брзина

Додека уште чекаме да дојде времето кога ќе се возиме во електромагнетни возови кои ќе се движат по подземни вакуум цевки тим од студенти...

Највисоката статуа во светот се издигна во Индија

Токму според плановите, највисоката статуа во светот официјално и беше претставена на јавноста во Индија. Statue of Unity е висока речиси 182 метри, а...

Amazon на Prime Day заработи две милијарди долари за 36 часа

Американската платформа за онлајн трговија Amazon го сруши својот рекорд и заработи меѓу 1,5 и 2 милијарди долари за време на промотивниот Prime Day....

Volkswagen испиша историја: Електричниот I.D.R го сруши рекордот на Pikes Peak

Легендарната трка Pikes Peak Hill Climb се одржува уште од далечната 1916 година, а Volkswagen се впиша во нејзината богата историја. Патеката која важи...

Македонските аеродроми очекуваат рекорден број на патници ова лето

Македонските два комерцијални аеродроми бележат значаен раст на бројот на летови и превезени патници, особено во летниот период Како што пишува порталот EX YU Aviation, во...

Тел Авив собори светски рекорд со највисоката LEGO кула во светот

Илјадници луѓе во Тел Авив се обидоа заедно да ја изградат највисоката LEGO кула во светот во сеќавање на осумгодишно момче кое било жртва...

НАЈПОПУЛАРНИ