21.8 C
Skopje
среда, октомври 4, 2023
Почетна Тагови сајбер безбедност

Таг: сајбер безбедност

Пет совети за сајбер безбедност на малите бизниси во 2021 година

Многу мали бизниси се навистина лесна мета за сајбер криминалците. Големите компании се поподготвени за справување со посериозни сајбер закани затоа што...

Twitter постави хакер за свој шеф на безбедност

Социјалната мрежа Twitter, која повеќе пати беше мета на сајбер напади, постави еден од најдобрите хакери во светот за свој шеф на...

3-во-1: Интегрирани решенија за крајни корисници нудат одговори на инциденти за...

Со последната надградба на своето најпопуларно решение за средни бизниси и претпријатија Kaspersky претстави нов пристап кој го интегрира Kaspersky Endpoint Security for Business...

5G опремата на Huawei ја помина проверката на GSMA за сајбер...

Опремата на Huawei за 5G безжична мрежа ја помина програмата за безбедност на мрежна опрема на GSMA. NESAS е стандардизиран механизам за...

Човечка експертиза. Со брзина на машина. Обезбедете го вашиот бизнис со...

  Бидејќи 69% од претпријатијата сметаат дека заштитата на податоците е нивниот најважен предизвик за cyber безбедност, сега е најсоодветен момент да ја подобрите вашата...

„Иновативност“ во посета на двете најголеми израелски компании за сајбер технологии

  Верица Јорданова известува од Тел Авив, Израел Фото - Верица Јорданова Светот денес е толку конектиран што е речиси невозможно нечии податоци да бидат апсолутно безбедни!...

Ќе се формира регионална академија за сајбер безбедност во Скопје

Формирање на нова регионална академија за сајбер безбедност со седиште во Скопје, предложи министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски, за време на...

Одржани работилници за онлајн безбедност на децата и учениците

На 18 и 19 април во колеџот „Yahja Kemal“ се одржа работилници на тема: „Интернет предизвици за онлајн безбедност на децата и учениците“ наменети...

Македонија ќе користи јужнокорејски искуства за сајбер заштита

Размена на искуства и практиките во областа на сајбер безбедноста од Јужна Кореја во Македонија има за цел дводневната работилницата за „Национална рамка и...

Давос 2018: Ќе се формира Глобален центар за сајбер безбедност

Сајбер безбедноста е една од главните теми на конференцијата на Светскиот економски форум во Давос, Швајцарија. Во рамките на јакнењето на интернационалната борба против...

НАЈПОПУЛАРНИ