Почетна Тагови Светска банка

Таг: Светска банка

Светска банка: Западен Балкан излегува од рецесија, се очекува раст над...

0
Државите од Западен Балкан, кои се соочија со силна рецесија поради пандемијата предизвикана од корона вирусот, до крајот на годинава можат да очекуваат постепено...

Наши млади иноватори се победници на натпреварот „Идеи за акција“ на...

0
Светска банка и Зиклин центарот при Бизнис школата Вартон на Универзитетот во Пенсилванија ги објави победниците на својот глобален натпревар „Идеи за акција“ (Ideas4Action). Еден...

Светска банка проценува дека ќе бидат потребни најмалку 5 години за...

0
КОВИД-19 предизвика економска криза која резултира со т.н. пандемска депресија во многу земји во светот, вели главниот економист на Светска банка, Кармен Рајнхарт. Светот...

ИФЦ ќе ги поврзува домашните компании со странските инвеститори

0
Проект преку кој домашните компании ќе се поврзуваат со странските инвеститори во ТИРЗ е договорен со Меѓународната финансиска корпорација (ИФЦ) за време на Пролетните...

Огромен интерес кај стартап компаниите за финансиска поддршка од ФИТР

0
Во Фондот за иновации и технолошки развој беа презентирани првичните резултати по завршената административна проверка на пристигнати апликации на јавниот повик за инструментот Кофинансирани...

Иванка Трамп може да дојде на чело на Светска банка?!

0
Ќерката на американскиот претседател, Доналд Трамп, е една од кандидатките за претседате на Светска банка. Како што пренесува Business Insider, таа би можела да...

Нова проекција на Светска банка за економскиот раст на Македонија

0
Македонија минатата година забележа економски раст од 2,5 отсто, а во 2019-та ќе достигне 2,9 проценти, објави Светска банка во јануарскиот Глобален економски извештај. За...

Младите во фокусот на новиот јавен повик од 1 милион евра...

0
Стартапувај: нов јавен повик од 1 милион евра за „старатап“ и „спиноф“ компании од ФИТР и Светска Банка Фондот за иновации и технолошки развој го...

Отпадот во светот ќе се зголеми за 70% до 2050 година?!

0
Количината отпад во светот може да се зголеми за 70% во наредните три децении, проценува Светска банка. Најголема количина отпад се очекува во јужна...

Светска банка: Рекордно ниска стапка на сиромаштија во светот

0
Стапката на сиромаштија во светот падна на рекордно ниско ниво, соопшти Светска банка. Десет проценти од луѓето во светот живееле со помалку од 1,9...