Почетна Тагови сензори

Таг: сензори

Божиќен џемпер активира аларм ако некој ви се приближи на повеќе...

0
Еден од изразите кои ја одбележаа 2020 година е социјалното дистанцирање. Рeшението кое најголем дел од компаниите го имаа за одржување на дистанцата од...

Латвијци развиваат технологија за заштита од опасни астероиди

0
Во кампусот на Техничкиот универзитет Рига во Латвија една екипа од начници собрана под стартапот EvenTech развива технологија со помош на која во иднина...

Илон Маск развива сензори кои ќе препознаваат кога некое дете е...

0
Бројката на деца кои умираат од прегревање затоа што биле затворени во автомобил на високи температури на глобално ниво воопшто не е за занемарување....

Експерти од МИТ развиваат облека која детектира КОВИД-19

0
Научници од МИТ развија нов тип на сензори кои би можеле да бидат вградени во облеката и веднаш да детектираат дали некој е заразен...

Американската војска развива чизми кои генерираат енергија при одење

0
Американската војска тестира два електронски системи за обувки кои овозможуваат следење на локацијата на војниците и напојување на сензори со енергијата создаден при одење....

Новите авиони на Airbus ќе знаат кога ќе го откопчите сигурносниот...

0
Тие кои често патуваат со авион знаат дека авионите не ви нудат приватност, дека има детални контроли и скенери. Активниот надзор престанува кога ќе...

Научници создадоа паметни пижами кои го мерат срцевиот ритам и го...

0
Наскоро луѓето за спиење ќе носат електронски активни пижами. Тоа е визијата на истражувачи од Универзитетот Масачусетс, кои развија пижами што содржат преносни уреди...

ВИДЕО: Направена e вештачка кожа која го следи нашето здравје

0
Оваа електронска кожа го следи вашето здравје. Истражувачи од Универзитетот на Токио создадоа растеглив дисплеј кој може да се носи на телото како како...

Volvo сака да не научи да возиме подобро и да спаси...

0
Во текот на идните две години Volvo сака да вгради напредна технологија во своите автомобили која би требало да ја зголеми безбедноста за сите...

iPhone 11 ќе може да ви го спаси животот

0
Идниот гаџет на Apple веројатно ќе може да ви го спаси животот доколку патентот за кој аплицираше компанијата биде успешен. Наредниот часовник или iPhone можеби...