Почетна Тагови соларни панели

Таг: соларни панели

Наставници од Арканзас добија покачување на платата откако училиштата се префрли...

0
Училиштен дистрикт во Бејтсвил, Арканзас, се префрли на обновлива енергија. Поставија соларни панели и заштедија доволно средства кои потоа беа искористени за покачување на...

Пентагон успешно тестираше соларен панел во орбитата кој може да испраќа...

0
Научници кои работат во Пентагон успешно тестираа соларен панел со големина на кутија за пица во вселената, а станува збор за прототип на иден...

Филипински инженер направи соларен панел од отпад од овошје и зеленчук

0
Филипинскиот инженер и студент Карви Ехрен Маиге од Универзитетот Мапуа во Манила ја освои престижната награда James Dyson Award 2020 за одржливост со својата...

„Виталиа“ инвестира во целосно енергетски ефикасен производен објект

0
„Виталиа“ ја почна реализацијата на инвестицискиот проект за изградба на целосно нов објект од над 700 квадратни метри. Како резултат на овие активности, ќе...

До крајот на годинава ИКЕА ќе произведе повеќе енергија отколку што...

0
До крајот на годинава ИКЕА ќе генерира повеќе енергија отколку што може да потроши. Сето тоа е благодарение на вкупно речиси 1 милион соларни...

Првата соларна железничка линија во светот пуштена во употреба во Хемпшир

0
Соларна фарма со повеќе од 100 соларни панели во Хемпшир, Велика Британија, ќе произведува струја за првата соларна железничка линија во светот. Делот од...

Илон Маск почна да ги изнајмува соларните панели. Познати и цените!

0
Ако живеете во САД и сакате да си ја намалите сметката за струја со инсталирање соларни панели, Илон Маск го има решението за вас...

Воздухот во Кина е толку загаден што сончевата светлина не може...

0
Како најголем консумент на соларна енергија во светот, индустријата за енергија во Кина се обидува да се префрли ос употребата на јаглен на поодржлива...

Во Шведска се гради музеј кој ќе троши енергија произведена од...

0
Данската архитектонска компанија COBE ги претстави плановите за дизајн на нов научен музеј во шведскиот универзитетски град Лунд кој ќе користи енергија добиена од...

Овој електричен автомобил се полни самиот себеси со соларна енергија

0
Ова е Lightyear One, електричен автомобил кој самиот себеси се полни со соларна енергија. Има максимален досег од 724 км, што е за 129...