Почетна Тагови Сонце

Таг: Сонце

Научниците детектираа мистериозни честички внатре во Сонцето

0
Научниците открија дека за време на мистериозниот процес на Сонцето се формираат неутрини, елементарни честички, а тоа може да им помогне подобро да ги...

Нови детални фотографии од Сонцето ја откриваат неговата застрашувачка убавина

0
Најголемиот соларен телескоп во Европа, GREGOR, направи неверојатни детални фотографии од Сонцето. Фотографиите ќе им послужат на научниците од поблиску да ја проучуваат површината...

Само 10% од светското производство на електрична енергија отпаѓа на сонце...

0
Организацијата EMBER ја објави глобалната полугодишна анализа на производството на електрична енергија во која се гледа напредок во употребата на енергијата од ветрот и...

Докторите посочуваат кога е опасно да се користи гелот за дезинфекција...

0
Геловите за дезинфекција на раце на база на алкохол можат да реагираат со сончева светлина и да доведат до болни изгореници и пликови. Британски...

Направени најблиските фотографии од Сонцето досега

0
Направени се досега најблиските фотографии од Сонцето досега од оддалеченост од околу 77 милиони километри, пренесе BBC. За најблиските снимки досега заслужна е сондата...

Научници го открија центарот на нашата галаксија, но тоа не е...

0
Луѓето со години беа убедени дека центарот на вселената е Земјата. Таа заблуда ја исправи Никола Коперник, кој на светот му објасни дека Земјата...

Направена првата детална фотографија од површината на Сонцето

0
Новите детални фотографии од површината на Сонцето кои ги направи новиот соларен телескоп на Националниот институт за наука со седиште во Хаваи покажуваат дека...

Астрономите открија нов вид експлозии на површината на Сонцето

0
Астрономите забележаа нов вид експлозии на површината на Сонцето. Поточно, тие забележале магнетна експлозија каква што не виделе никогаш порано. Иако теоријата за ваквите...

НАСА ја направи најблиската фотографија од Сонцето

0
НАСА ја направи најблиската фотографија од Сонцето досега во обид да разбере како функционира ѕвездата. Сондата Parker Solar Probe се наоѓаше на околу 27,1...

„Осломеј“ во 2020 година ќе обезбедува струја и од сонцето

0
Паралелно со производство на електрична енергија од јаглен во РЕК „Осломеј“ се вложуваат напори и за производство на чиста енергија од обновливи извори. АД...