14 C
Skopje
петок, мај 7, 2021
Почетна Тагови тули

Таг: тули

Американски научници направија паметни тули кои складираат енергија во ѕидовите

Обичните градежни тули можеби не изгледаат модерно и високотехнолошки, но истражувачи ширум светот постојано ни докажуваат дека не е така. Сега тим...

Индиски научници тврдат дека направиле „вселенски тули“

Научници од индискиот Институт за наука во соработка со колеги од Индиската организација за истражување на вселената направија „вселенски тули“. Научниците тврдат...

Брегот на Слоновата коска гради училишта од пластичен отпад

Брегот на Слоновата коска гради училишта со тули направени од пластичен отпад. Посебна фабрика го зема пластичниот отпад од депонии во градот Абиџан, го...

Во иднина ќе живееме во куќи изградени со тули од марихуана?!

Одржливи се, отпорни на пожар, не држат влага и се карбонски негативни. Овие тули кои личат на лего коцки и полесно се градат затоа...

Оваа револуционерна машина може да печати патишта

Оваа машина е навистина револуционерна - во неа ставате тули, а од другата страна излегува цел пат. Машината се вика Roadprinter, а ја направи...

Тули направени од отпушоци од цигари

Секоја година се фрлаат 6 трилиони отпушоци од цигари, што значи дека секоја година се создаваат 1,2 трилиони тони отпад од цигари. Трилиони отпушоци...

Во Етиопија изградена фабрика која од отпадот прави електрична енергија, чиста...

На африканскиот континент има фабрика која отпадот го претвора во зелена енергија, чиста вода и тули за градење. Фабриката Reppie Facility е лоцирана во...

Студенти од Јужна Африка направија еко тули од човечка урина

Иако уште не се измислени лекови за толку многу сериозни болести, научниците или оние коишто допрва треба да станат научници успеваат да пронадјат начини...

Овие иновативни тули го чистат загадувањето од воздухот

Загадувањето на воздухот е голем проблем во многу градови, а како резултат на тоа постојано се бараат решенија за проблемот. Изминатите години дизајнерите почнаа...

Илон Маск потврди: земјата која се копа за подземните тунели ќе...

Дали наредниот подвиг на Илон Маск ќе биде изградба на евтини куќи? Во текот на неделава тој на Twitter напиша дека земјата која се...

НАЈПОПУЛАРНИ