Почетна Тагови Унгарија

Таг: Унгарија

Ова е најскапото вино во светот – едно шише чини 35.000...

0
Најскапото вино во светот во 2019 година не беше ни италијанско, ни француско, туку вино од Унгарија. Унгарската луксузна колекција Royal Tokaji „Essencia“ е...

Huawei ќе гради 5G мрежа во Унгарија

0
Унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарто изјави дека кинеската компанија Huawei ќе учествува во изградбата на 5G мрежата во Унгарија. Сијарто истакна дека...

Унгарија ги стимулира жените помлади од 40 години да раѓаат деца...

0
Се помалку деца се раѓаат во Европа. Унгарците напорно работеа да го остварат својот неверојатен економски раст, изјави премиерот Виктор Орбан во обраќање до...

Работната сила во источна Европа станува повредна од имотот на компаниите!

0
Недостигот од работна сила не е проблем само во некои земји на Балканот, туку слична е ситуацијата и во други земји од источна Европа....

Унгарија им забрани на бездомниците да спијат на улица

0
Унгарија им забрани на бездомниците да спијат на улица. Од унгарската влада велат дека овој потег е направен со цел на бездомниците да им...

Унгарија има недостиг од работници – ќе вработува пензионери за да...

0
Со својата зеленкаста вода, белите песочни плажи, живописните планински пејзажи и гратчињата околу езерото Балатон, Унгарија има многу да им понуди на туристите. Но,...

BMW инвестира милјарда евра во нова фабрика во Унгарија

0
BMW Group објави дека компанијата ќе ги прошири своите глобални производствени капцитети со целосно нов комплекс на територијата на Европа, кој ќе биде изграден...

Audi прави клучна пресвртница кон електрична мобилност

0
Нова ера започнува во Audi. Oфицијално започна серијата на производство на електрични мотори.  Симболично, фабриката за производство беше отворена од Петер Сијарто, министер за...

Tesla избра локација за новата гигафабрика во Eвропа?

0
Комбинацијата од најнизок данок на добивка во ЕУ, развиена инфраструктура и силно лобирање од министерот за надворешни работи би можела наскоро да се исплати....