Почетна Тагови фабрика

Таг: фабрика

Американската компанија Дура гради две нови фабрики во Бунарџик

0
Американската компанија од автомобилската индустрија „Дура аутомотив системс“ денеска почна изградба на две фабрики во технолошко индустриската развојна зона Скопје 2. Во новите капацитети...

Во Холандија се отвори фабрика за производство на воздух

0
Прототип фабрика за производство на воздух беше отворена во склоп на Европскиот центар за технологија и истражување на вселената, поточно во Лабораторијата за материјали...

Денес беше отворена фабриката Подгорка во Струга

0
Премиерот Зоран Заев денеска во Струга ја отвори фабриката за преработка на месо „Подгорка” изградена со помош од ИПАРД програмата. „Бизнис идејата и моделот...

Илон Маск првата фабрика на Tesla на европско тло ќе ја...

0
Извршниот директор на Teslа, Илон Маск, изјави дека првата негова фабрика на европско тло ќе биде изграден во Берлин, затоа што иноваторот планира големо...

Алкалоид инвестира 1,8 милиони евра во фабриката во Србија

0
„Алкалоид“ АД Скопје континуирано вложува во освојување поголемо пазарно учество на постојните и нови пазари во странство. За таа цел, на 21.10.2019 година изврши дополнително...

Кина отвора фабрика за експлозиви во Србија

0
Најголемата кинеска компанија за производство на експлозивни материјали во стратешко партнерство со белградската компанија Rudeks во околината на Бољевац ќе отвори фабрика за производство...

Во кинескиот град Шенжен се гради најголемата фабрика во светот за...

0
Најголемата фабрика за преработка на отпад во светот е џиновски објект во градот Шенжен во јужниот дел на Кина. Кога ќе почне со работа, ќе...

Оваа фабрика во Индија прави обувки од пластични шишиња

0
Предвидувањата велат дека до 2050 година во океаните ќе има повеќе пластика отколку риби. Сепак, некои од најголемите брендови за спортска опрема како што...

Рио де Жанеиро својот отпад ќе го претвора во енергија

0
Бразилската престолнина, преубавиот Ри де Жанеиро, одлучи на поинаков начин да се справува со својот отпад наместо да го фрла на депонии. Градот ќе...

Вo Дубаи се отвори првата фабрика во светот во која роботи...

0
Првата фабрика во светот во која работат само роботи и произведуваат регистарски таблички беше отворена во Дубаи. Со оваа единствена фабрика во Деира земјата...