5 C
Skopje
вторник, јануари 26, 2021
Почетна Тагови хигиена

Таг: хигиена

Објавени поразувачки резултати од истражување за носењето заштитни маски

И покрај отпорот кон носењето маски кај дел од луѓето, заштитните маски се еден од начините за борба против пандемијата и еден...

Јапонски научници открија дека корона вирусот останува на кожата пет пати...

Корона вирусот останува активен на човечката кожа девет часа, пет пати подолго од вирусот на грипот, утврдија јапонски научници, а нивното откритие...

Три милијарди луѓе во светот немаат услови за миење на рацете

Најновите податоци на УНИЦЕФ покажуваат дека околу 3 милијарди луѓе во светот или 40% од вкупната популација на Земјата немаат во својот...

УНИЦЕФ: Ова се земјите со најголема и најмала смртност на бебињата

Секоја година во светот околу 2,6 милиони бебиња умираат во првиот месец по раѓањето. Во некои земји бројките на смртноста кај новореоденчињата се многу...

Јапонските училишта немаат хигиеничари – децата чистат самите

На јапонските училишта не им се потребни хигиеничари. Повеќето училишта таму воопшто немаат вработени кои ја одржуваат хигиената. Училишниот систем верува дека доколку учениците...

НАЈПОПУЛАРНИ