19 C
Skopje
понеделник, јуни 1, 2020
Почетна Тагови Хонгконг

Таг: Хонгконг

Научници создадоа вештачко око кое функционира и изгледа исто како вистинското

Вештачките очи обично се направени од стакло и многу лесно може да се види дека не се вистински. Но, тоа наскоро ќе...

Студенти од Хонгконг направија рачка за врата која самата се дезинфицира

Студентите Сум Минг Вонг и Кин Понг Ли од Универзитетот на Хонгконг дизајнираа рачка за врата која ја користи светлината за постојано...

Затворите во Хонгконг ќе станат паметни, а затворениците ќе ги чуваат...

Последните години светот околу нас станува паметен - од телефони, часовници, машини за перење алишта и фрижидери до паметни градови. За таквата...

Кина, Хонгконг и Јапонија се најголеми извозници на видеоигри во светот

Најголемите извозници на видеоигри во светот убедливо се Кина, Хонгконг и Јапонија. На листата со топ десет најголеми извозници, која ја состави...

Најскапото паркинг место во светот продадено за еден милион долари

По месеци насилни протести, на Хонгконг можеби му се заканува рецесија, но тоа не спречи еден од тамошните претприемачи да плати едно...

Кој град е најскап во светот?

Ако сакате да заштедите пари во странство, размислете двапати пред да го посетите Хонгконг. Тоа е официјално најскапиот град во светот. За...

Хонгконшката берза сака да ја купи Лондонската за 37 милијарди долари

  Хонгконг само што направи понуда од 37 милијарди долари за купување на Лондонската берза. Од Хонгконг изјавија дека сакаат да ги комбинираат двете компании....

Хонгконг ќе смести 1 милион луѓе на вештачки острови

Година по година цените на недвижностите во Хонгконг растат, па поради тоа жителите на овој град сега живеаат во мали простори, како и во...

Ова се градовите каде што куќите и становите се најскапи

Трошоците за живот се составени од мноштво основни работи кои им се потребни на луѓето за опстанок. Тука е вклучена храната, транспортот и енергијата...

Хонгконг гради вештачки остров вреден 80 милијарди долари

Владата на Хонгконг откри дека планира да инвестира речиси 80 милијарди долари во инфраструктурен проект кој ќе помогне да се реши проблемот со недостигот...

НАЈПОПУЛАРНИ