Почетна Тагови Црвена планета

Таг: Црвена планета

НАСА успеа да добие кислород кој може да се дише од...

0
НАСА успеа да екстрахира кислород за дишење од тенкиот воздух на Марс. Уредот кој го користеле дестилирал 5 грама чист кислород од јаглерод диоксидот...

НАСА сподели необична фотографија од Марс: Сините дини на Црвената планета

0
Огромни пространства од сини дини во долги линии создадени од ветрот ја опкружуваат северната поларна капа на Марс. НАСА ја објави необичната фотографија од...

Роверот на НАСА по прв пат се прошета по Марс

0
Роверот Perseverance на НАСА по прв пат се движеше по поввршината на Марс, а како што се гледа и на објавените фотографии, роботот од...

Погледнете фотографии кои ги направи Роверот Perseverance на НАСА на Марс

0
НАСА во средата објави спректакуларна панорамска фотографија од Марс која ја направи роверот Perseverance на подрачјето каде што роботското возило слета минатата недела. Фотoграфијата...

Како изгледа возењето на Марс? Од прва рака објаснува човек кој...

0
Иако луѓето уште некое време нема да зачекорат на Марс, веќе оставија трајни траги на Црвената планета. Сондите кои ги испитуваат временските услови, сеизмичката...

НАСА ќе испрати хеликоптер на Марс кој треба да полета над...

0
При лансирањето на роверот Perseverance на Марс, овој робот на Американската вселенска агенција на Црвената планета ќе достави мал хеликоптер кој доколку мисијата успешна,...

Патувањето до Марс ќе биде исклучително ризично за луѓето

0
Бившиот астронаут Скот Кели беше четири пат на Меѓународната вселенска станица и помина рекордно време во вселената. Воедно, тој беше и дел од првата...

„Марсотресите“ траат подолго од земјотресите и не може да се почувствуваат

0
Марс изгледа е поразличен отколку што мислевме. Мисијата на НАСА на Марс, InSight, која идниот медец ќе ја прослави првата година на Марс, откри...

Илон Маск има нов план како да ја прилагоди Црвената планета...

0
Илон Маск со години зборува за тоа дека ако сака да опстане, човечката раса мора да размисли за колонизација на други планети и мора...

Фантастична фотографија од Марс во 360 степени

0
Роверот Opportunity на НАСА слета на Марс на почетокот на 2004 година, а планираната мисија која требаше да трае три месеци де продолжи на...