Почетна Тагови чипови

Таг: чипови

САД попуштија – Huawei ќе може да купува американски чипови

0
Две и пол години после блокадата Huawei би можел да ги подобри односите со САД. Како што пренесува Financial Times, САД ќе дозволат поголем...

Поради забраната од САД, Huawei ќе остане без чипови за своите...

0
Иако Huawei во текот на вториот квартал годинава го престигна Samsung и стана водечка компанија на пазарот за паметни телефони, иднината на мобилните уреди...

Илон Маск идната година ќе почне да вградува сензори во мозоците...

0
Светот конечно ја дочека презентацијата на првите импланти за мозок со машинско учење на компанијата Neuralink на иноваторот Илон Маск. Од Neuralink велат дека...

Наместо влезници за фестивал во Австралија се ставаат микрочипови

0
Прво почнавме да ставаме микрочипови на домшаните миленици. Брзо, безболно и едноставно со посебни инјекции се поставува чипот со информации под кожата на кучињата...

Која е најпаметната компанија во светот?

0
Угледниот Институт за технологија на Масачусетс ја прогласи компанија за производство на графички картички и компјутерска опрема Nvidia за најпаметна комапниај во светот. Меѓу...

Илон Маск и најголемиот производител на чипови AMD заедно ќе работат...

0
Како и најголем де од работите кои ни се достапни и автономните автомобили почнавме да ги сфаќаме здраво за готово. Иако технологијата е релативно...