14 C
Skopje
вторник, јули 14, 2020

Дневни Архиви: октомври 1, 2017

Шварценегер инвестираше во стартап кој е конкурент на Tesla

Tesla можеби е најпознатиот производител на електрични возила, но не им е сигурна позицијата на пазарот. Едни од конкурентите е и автрискиот стартап Kreisel...

Скопскиот аеродром може да нуди трансатлантски летови наскоро

ТАВ: Аеродромот во Скопје е оперативно способен да се справи со трансатлантските летови Од скопскиот аеродром Александар Велики изјавуваат дека се подготвени да дадат „најголема поддршка“...

Plasma Rock е нов материјал кој се прави од рециклиран отпад од депонија

Дали преполните депонии може да станат рудници на скапоцени материјали? Изгледа да. Дизајнерот Ингл Слуиџс пронајде начин отпадот од депониите да го претвори во...

Твитер двојно го зголемува бројот на карактери во твитовите, од 140 на 280

Твитер воведува новитет кој наиде на навистина позитивни реакции. Станува збор за нов начин на пишување на твитовите односно за зголемување на капацитетот на...

Виртуелниот асистент Alexa ќе биде инсталиран во новите автомобили на BMW идната година

Познатиот виртуелен асистент на Amazon, Alexa од наредната година ќе биде инсталиран во новите автомобили на BMW. Освен Alexа за автомобили, Amazon продолжува да...

Клучни фактори за успешна кампања за групно финансирање

Кампањата за групно финансирање, всушност, ви овозможува да го видите интересот кој го побудува вашиот производ, да добиете фидбек и подобро да го развиете...

Неделава почнува аплицирањето за „зелена карта“ за САД

Стејт департментот на САД го означи пoчетокот на Лотаријата за таканречените зелени карти Електронските формулари за регистрација се доставуваат од 12 часот на полноќ на...

Jargon – вештачка интелигенција на македонски јазик

Македонскиот јазик стана дел од проектот Mozilla Common Voice – crowdsourcing иницијатива која има за цел да изгради сет од податоци што ќе се...

НАЈПОПУЛАРНИ