14 C
Skopje
вторник, јули 14, 2020

Дневни Архиви: октомври 4, 2017

Подгответе се за нов вид селфи – револуционерно 3Д селфи

Тим од експерти на универзитетите Кингстон и Нотингем направи програма која мапира 3Д верзија на лице врз основа на само една фотографија. Таканреченото 3Д...

51% од вработените бараат нова работа – еве каде грешат нивните шефови

Од сите елементи кои придонесуваат за стабилност на бизнисот задржувањето на вработените можеби е најбитниот и влијае на сите дневни операции до управувањето со...

Компанијата Мирана го презеде Био Космос

Македонската компанија за прехранбени производи Мирана е новиот сопственик на Био Kосмос. Според компанијата, новиот менаџмент ќе го зајакне брендот Био Kосмос, и ќе...

Најголемата хрватска ИТ компанија го произведе првиот хрватски 4K телевизор

Откако лани производството на телевизори во целост го префрли од Кина во Хрватска, најголемата ИТ компанија во Хрватска, групацијата M SAN, ја заокружи понудата...

Седиштето на Bloomberg во Лондон е најодржливата канцелариска зграда во светот

Новото европско седиште на Bloomberg во Лондон доби оценка 98,5% според рангирањето на одржливоста BREEAM и е најодржливата канцелариска зграда во светот. Зградата е...

Huawei ја претстави услугата за архивирање во облак Huawei Mobile Cloud

Huawei го најави својот влез на пазарот за решенија во облак. Нивната нова услуга Huawei Mobile Cloud на корисниците ќе им овозможи безжично да...

Тиквеш со нов рекорд во освоени медали за своите вина

Нови медали за вината на „Тиквеш“ и „Домен Лепово“ во Австрија и Азија Вината на „Тиквеш“ донесоа нови успеси од два светски натпревари. Трите вина...

Лустер наполнет со алги го чисти воздухот во домот

Осветлувањето е многу битно за секој простор. Добриот дизајн на светилки креира подобро расположение и носи живот во просторот. Но, што кога светилките истовремено...

„Чиста 10-ка“ натпревар за бизнис идеја на Охридска банка за грант од 10.000 евра

Охридска банка организира натпревар за најдобра бизнис идеја во кој можат да се натпреваруваат млади на возраст од 18 до 35 години „Чиста 10-ка“ е...

Dacia е најдобра компанија во југоисточна Европа за 2016

Романскиот производител на автомобили Automobile Dacia, единица на францускиот Renault, ја задржа својата позиција како најдобра компанија во југоисточна Европа во однос на вкупниот...

НАЈПОПУЛАРНИ