7 C
Skopje
четврток, јуни 4, 2020

Дневни Архиви: јануари 6, 2018

video

Маичка со која ќе ја учите анатомијата на човечкото тело во засилена реалност

Секој што сака подобро да се запознае со човечкото срце или некој друг внатрешен орган сега не мора тоа да го учи од книги....

Ова се најпопуларните градови за живеење за млади под 30 години

Младите луѓе под 30 години или т.н. милениумци се оние со најголеми шанси да се отселат во друг град поради кариерата. Страницата Nestpick направила анкета...

Филип Морис престанува да произведува цигари, ќе ги усовршува алтернативните Heets

Најпознатиот светски произведувач на цигари Филип Морис интензивно работи на иднина без дим од цигари. Во блиска иднина оваа фабрика планира целосно да престане...

Македонските аеродроми очекуваат рекордна година

Аеродромите во Скопје и Охрид се подготвени за уште една рекордна година откако и двата заедно услужија нешто повеќе од 2 милиони патници во...
video

Индонезиска компанија прави органско „стакло“ што може да се јаде

Трговецот со храна и пијалаци Онг Тек Тјан продава сладолед во чаши направени од „стакло“ кое може да се јаде. Наместо по употреба да...

Студенти и професор од ФЕИТ развиваат дрон за 3Д мапирање кој е единствен на...

Vision Dynamix е спин оф компанија на Факултетот за електротехника и информациски технологии од Скопје, а истата е плод на идеја разработена како дел...

Зделка од милијарда долари: кинескиот конкурент на Uber, Didi Chuxing, го презема бразилски 99

Пред една година кинеската компанија за споделување превоз Didi Chuxing направи голем чекор на бразилскиот пазар кога понуди да купи удел во бразилската варијанта...

Подарок мобилен интернет за сите Вип корисници

Телекомуникациската компанија Вип ја започнува новата година со подароци и изненадувања за своите свои корисници на мобилната телефонија. Сите припејд и постпејд мобилни корисници...

НАЈПОПУЛАРНИ