7.6 C
Skopje
сабота, февруари 22, 2020

Дневни Архиви: февруари 12, 2018

Alibaba ќе отвори регионален логистички центар во Бугарија?

Кинескиот гигант за е-трговија Alibaba е во преговори со Тракиската економска зона за отворање регионален центар, соопштиле од раководството на зоната, а веста ја објави...

Започна првата фаза од реализацијата на Научно-технолошки парк“ во Македонија

Фондот за иновации и технолошки развој во соработка со Министерството за информатичко општество и администрација започнаа со првата фаза за реализација на проектот за основање „Научно-технолошки...

Бројот на средношколци во Македонија се намалил за 15 илјади за само четири години!

Бројот на ученици запишани во јавните средни училишта во Македонија е намален за 17,5% во период од четири години!. Од 85.038 ученици во учебната...

Босанско-херцеговскиот бренд Violeta со своите производи суверено го освојува пазарот во регионот

Водечкиот босанско-херцеговски бренд во производство на хигиенски производи доби потврда за квалитетот на своите производи и од страна на самите потрошувачи, што претставува најголемо...

Ова се најбогатите сопственици на криптовалути

Во светот на криптовалутите богатството може да се стекне преку ноќ, а добитниците на оваа дигитална лотарија се разликуваат од оние кои се збогатиле...

Почнува со работа првата македонска Асоцијација за е-трговија – претседател е д-р Нина Ангеловска...

Електронската трговија претставува мотор за подобрување на економската состојба на една земја и придонесува кон зголемување на ефикасноста и намалување на невработеноста. Електронската трговија...

Градот Беркли во Калифорнија ќе издава своја криптовалута за да не зависи од буџетот...

Иако лудилото по криптовалутите се смири по падот на вредноста на биткоин, тоа не значи дека интересот за виртуелните валути целосно го снема. Многу...

Нови Сад победник на Winter Bike To Work Day во Москва, Скопје пласиран на...

Српскиот град Нови Сад победи на светскиот натпревар за град со најмногу луѓе кои во текот на зимата користат велосипед до работа или до...

Qpick – платформа која ги поврзува бизнисите и купувачите, добитник на наградата за иновативност...

Qpick е нова иновативна платформа која се појавува на македонскиот пазар како добитник на наградата за иновативност на Охридска Банка. Нивната главна цел е со...

Седум апликации кои ќе ви помогнат кога имате бавен Интернет

Кога треба побрзо да дојдете до некои информации или да направите нешто, а Интернетот е бавен, тогаш на помош повикајте некоја од следните апликации...

НАЈПОПУЛАРНИ