-0.5 C
Skopje
вторник, февруари 25, 2020

Дневни Архиви: април 13, 2018

Овој облакодер во Њујорк го претвора загадувањето од воздухот во сол и водена пареа

Нова станбена зграда во Њујорк ќе има навистина одлична функција - ќе го чисти воздухот! 570 Broome, дизајнирана од Тахир Демирчиоглу од Builtd, ќе биде...

Реализирани обуки за родова сензитивност во пет македонски општини

Реализирани обуките за родова сензитивност во петте општини опфатени со проектот „Креирање на поволен деловен амбиент и обезбедување подобра системска поддршка на претпријатијата во...

Lia е биоразградлив тест за бременост направен од тоалетна хартија

Околу 1.000 тони пластика од тестови за бременост завршува на депонија секоја година, па токму затоа е време за редизајн и реосмислување на тестовите...

Летово ќе почне да се продава Drumi, машината за перење која не троши струја,...

Drumi на компанијата Yirego е брилијантна машина за перење која не троши струја, а ја управувате со нозете. Машината треба да почне да се...

Mоја скопска приказна, со зголемен награден фонд и продолжен рок за аплицирање

На проектот насловен Моја скопска приказна, што е во организација на Стримон Филм Скопје, со финансиска поддршка од Делегацијата на Европска Унија и Еуролинк...

Google го менува изгледот и функциите на Gmail

Google планира да го промени изгледот на својот популарен сервис Gmail. Новиот изглед вклучува суптилни промени, но и поединечни очигледни поголеми измени кои би...

Во тек е повикот од CEED Македонија за програмата за технолошки иновации и претприемништво...

Американскиот Стејт Департмент во соработка со CEED Македонија и CEED Hub Скопје нуди можност за учество на Central European Tech Innovation & Entrepreneurship Fellowship...

Business Insider го рангираше Скопје меѓу градовите каде што може да се преживее со...

Познатиот магазин Business Insider подготвил рангирање на градовите каде може да се живее со помалку од европскиот просек од 690 евра месечно. Листата се...

Во Шведска пуштен во употреба првиот електричен автопат во светот кој ги полни возилата...

Првиот електричен автопат во светот кој ги полни батериите на возилата додека се движат по него беше пуштен во употреба во Стокхолм, Шведска, Патот...

Следната недела во Скопје ќе се одржи EducationUSA саемот за високо образование во САД

Следната недела на 19 април (четврток) ќе се одржи традиционалниот EducationUSA саем за високо образование во САД организиран од EducationUSA Macedonia и Амбасадата на...

НАЈПОПУЛАРНИ