-0.5 C
Skopje
вторник, февруари 25, 2020

Дневни Архиви: април 17, 2018

Почна изградбата на прототипот на првиот европски Hyperloop – меѓу европските градови ќе се...

Во Европа почна револуцијата во транспортот - стартуваше конструкцијата на првата пруга на континентот за Hyperloop. Експерименталната пруга ќе им помогне на поддржувачите од...

Научници случајно создадоа ензим кој ја уништува пластиката

Американски и британски научници случајно создадоа ензим кој може да ја уништи пластиката, што може да помогне за решавање на глобалниот проблем на тој...

АНАЛИЗА: Каде ќе живеат луѓето во иднина?

Последните децении од минатиот век и двете децении од овој век донесоа многу промени за луѓето. Најпрвин се смени начинот на којшто комуницираме, на...

Владимир Косијер – нов генерален директор на Пивара Скопје

Од 1. мај 2018-та функцијата генерален директор на Пивара Скопје ќе ја извршува Владимир Косијер. Тој на оваа позиција доаѓа по Јован Радосављевиќ, кој...

Македонски Телеком воведе опција Video за неограничено гледање видео содржини на смартфон

Со новата опција Video на Македонски Телеком гледајте неограничено: YouTube, Netflix, HBO GO и MaxTV GO на својот смартфон. За корисниците на новите Smart...

Лос Анџелес ги фарба улиците со бела боја за да го намали затоплувањето на...

Како дел од мерките против климатските промени, градот Лос Анџелес реши да ги офарба улиците во градот во светло сива кон бела боја CoolSeal која ги...

Од 19 до 23 април ќе се одржи конференција на еминентни научници во Скопје...

Во организација на Хумболдт и ДААД-клубот Македонија, алумни асоцијација која ги обединува корисниците на стипендии на престижните германски фондации ДААД и Александер фон Хумболт,...

Комерцијална банка вечерва ќе ја презентира апликацијата KomPay во киното Cineplexx

Промоција на KomPay услугата на Комерцијална банка ќе се одржи вечерва во Cineplexx во трговскиот центар „Сити мол“, каде што од 18.00 до 20.30...

Huawei до крајот на годината ќе го претстави првиот еластичен телефон во светот?!

Кинескиот производител на мобилни телефони, наводно, кон крајот на годината ќе го претстави првиот еластичен телефон во светот Џиновите Samsung, Lenovo, Sony, LG и...

Влезот на јубилејниот Саем на книгата ќе биде бесплатен за групни посети и ученици

Саемот на книга од 3 до 9 мај ќе се  одржува под слоганот „30 години читаме со задоволство” со учество на  49 издавачи од...

НАЈПОПУЛАРНИ