-0.5 C
Skopje
вторник, февруари 25, 2020

Дневни Архиви: април 26, 2018

Нова заедничка волонтерска еко–акција за чистење на кејот на Вардар

  Во организација на Пивара Скопје, Амбасадата на Кралството Холандија и компанијата Пакомак, годинава повторно се исчистени патеките и бреговите од двете страни на реката...

Шест начини да останете фокусирани додека водите бизнис од дома

Водењето бизнис од дома секако носи бенефити, но најчесто доаѓа со многу нешта кои можат постојано да ви го крадат вниманието. Понекогаш е многу...

Instagram ја лансираше алатката Data Download – можете да преземете се од социјалната мрежа

Пред две недели од  Instagram најавија дека ќе лансираат алатка која ќе овозможи преземање на содржините од социјалната мрежа. Сега опцијата Data Download веќе...

Одбележан светскиот ден на интелектуална сопственост и доделена наградата „Патент на годината“ за 2017

Со врачување на признанието „Патент на годината“ за 2017 година на пронајдувачот Виктор Настов за „Уредот со електрично или пневматско задвижување на преклопен механизам...

Пенка Мукаетова, добитник на признанието “Дама Године“

Белград петта година по ред, јубилејно го посведочи доделувањето на признанието ДАМА ГОДИНЕ 2018 од страна на Здружението Дете у Срцу, на прекрасно организирана...

Бања Лука доби на подарок соларно дрво

Соларното дрво поставено во паркот „Бане Милосављевиќ“ на кое граѓаните од пред неколку дена можат да ги полнат своите телефони и таблет уреди е...

Дали повеќе се исплатува да се биде хакер или извршен директор на компанија?

Сајбер криминалците годишно заработуваат и до 2 милиони евра, што значи исто колку извршните директори на некои поголеми компании. Ова се резултати на истражувањето...

На Македонија ѝ требаат соларни панели колку четвртина од Скопје за целосно да се...

Според анализите на британската веб страница Finder, потребни се само 160 квадратни километри или само 0,6% од површината на Македонија покриена со соларни панели за...

Google претстави нова апликација Google Tasks

Деновиве Google ја претстави редизајнираната верзија на Gmail, а со неа претстави и нова апликација поврзана со другите апликации од овој дигитален сервис. Се...

Високи 85% од потребите за струја ги задоволуваме од домашно производство

Македонија во февруари годинава вкупно потрошила 678.991 мегават часови електрична енергија, 42,483 милиони нормални метри кубни природен гас, 416.900 тони јаглен и 66.449 тони...

НАЈПОПУЛАРНИ