-1.8 C
Skopje
четврток, јануари 23, 2020

Дневни Архиви: мај 2, 2018

Пет нешта кои паметните луѓе никогаш нема да ги кажат на работното место

Постојат некои фрази кои едноставно никој не треба да ги изговори на работното место. Овие фрази можат да ве прикажат во погрешно светло пред...

Најбогатиот човек на светот, Џеф Безос, порачува: Не барајте баланс меѓу приватниот живот и...

Шефот на Amazon, Џеф Безос, е познат по тоа дкеа денот го започнува со појадок со семејството и дека не се буди со помош...

Паметни влошки со вештачка интелигенција наменети за тркачи спречуваат повреди

Влошките за патики на Arion на тркачите им даваат фидбек во реално време за силата со која стапнуваат, бројот на чекори во минута, времето...

Новиот Porsche Cayenne сега е достапен и како plug-in хибрид

Porsche дополнително го проширува својот асортиман на хибриди: новиот Cayenne E-Hybrid ја комбинира најдобрата динамика на возење во својата класа со максимална ефикасност. Три-литарски...

Instagram ќе овозможи видеоповици

Instagram денеска ќе активира некои нови опции, меѓу кои се видеочетување и редизајнирана страница Explore. Страницата Explore сега ќе содржи копчиња на најгорниот дел...

Нова бесплатна апликација за учење од Brainster

Brainster Лекции е нова, автоматизирана и бесплатна алатка за учење која овозможува пристап до најсвежата содржина од Tech индустријата. Причината поради која Brainster го креираше...

Се прашувате кои туристи трошат најмногу пари? Ова се земјите со најдарежливи туристи

Кинеските туристи минатата година потрошиле најмногу пари на одмори во светот - 258 милијарди американски долари или 5% повеќе отколку во 2016 година. Далеку...

Новото издание на натпреварот за програмирање CodeFu во Скопје на тема „Реши го невозможното“

„Реши го невозможното“ и годинава е носечкиот слоган под кој ќе се одржи култниот натпревар за решавање алгоритамски проблеми CodeFu што веќе 12 години...

Шкотска воведе минимална цена на алкохолот за да го намали бројот на смртни случаи

Шкотска стана прва земја во светот која воведе минимална цена на алкохолот, што значи дека трговците сега ќе мора да обезбедат една единица алкохол...

Kомпанијата Нови Системи ја претстави својата Cloud апликација – Novobox

Kомпанијата Нови Системи од неодамна ја претстави апликацијата Novobox Cloud на домашниот пазар. Се работи за прва и единствена апликација од ваков тип кај...

НАЈПОПУЛАРНИ