25 C
Skopje
понеделник, јули 6, 2020

Дневни Архиви: мај 16, 2018

Социјалните мрежи користат техники на коцкарската индустрија за да предизвикаат зависност

Социјалните платформи користат исти техники како коцкарската индустрија за да создадат психолошка зависност и да ги интегрираат своите производи во животите на корисниците, предупредуваат...

Триглав Осигурување Скопје со раст на премијата во првиот квартал од 2018

Групацијата Триглав успешно работеше во првото тромесечје од оваа година. Добивката пред оданочување изнесуваше 27,5 милиони евра, што е 8% повеќе од истиот период...

DM отвoра нова дрогерија во Штип со хуманитарна активност

На 17ти мај, четврток, со почеток во девет часот DM официјално ги отвара вратите на својата нова дрогерија во Штип. Посетителите ќе имаат можност да...

Луѓето во иднина ќе живеат 130 години!?

Луѓето во иднина ќе живеат 130 години, а ќе имаат тело и мозок свежи како во младоста, тврдат генетичарите. Генетската терапија може да биде...

Прва награда за ФЕИТ на натпреварот ICAMES во Истанбул

Петмина студенти од Факултетот за електротехника и информациски технологии освоија прво место на натпреварот ICAMES 2018 (International Cultural and Academic Meeting of Engineering Students),...

Facebook избриша повеќе од 500 милиони лажни профили

Во првите три месеци од годинава Facebook избриша 583 милиони лажни профили, а најголем дел од нив се блокирани во рок од неколку минути...

Утре се одржува четвртиот FMCG Summit Скопје 2018

На 17 мај во хотелот „Александар Палас“, во организација на магазинот InStore, ќе се одржи трговскиот настан на годината – 4. FMCG Summit Скопје...

Zagreb Time Travel – туристите во Загреб ќе добијат виртуелни тури низ историјата на...

  Десетици илјади туристи кои го посетуваат Загреб од денес ќе имаат можност да отпатуваат во минатото на градот и да запознаат некои од најпознатите...

Наскоро ќе можеме да пробуваме патики преку засилена реалност

Технолошките компании како Google, Facebook и Apple ја интегрираат засилената реалност како нивна идна платформа, каде што дигиталната забава и огласувањето ќе „живеат“ во...

Social Impact Lab и ФИТР организираат Goodbiz Bootcamp Skopje за развој на бизнис идеи

На 21 и 22 мај 2018 година ќе се одржи дводневниот настан Goodbiz Bootcamp Skopje - валидација на бизнис и импакт модел „Добар бизнис" во Јавна соба во...

НАЈПОПУЛАРНИ