7 C
Skopje
четврток, јуни 4, 2020

Дневни Архиви: мај 21, 2018

Балеарските Острови сакаат да станат најеколошка туристичка дестинација во Европа

Шпанските Балеарски Острови си зададоа навистина амбициозна цел - да станат „најзелената“  туристичка дестинација во Европа и да користат 100% обновлива енергија до 2050...

ВИДЕО: Coca-Cola автомат за пијалaци кој се контролира со мобилен телефон

Компанијата Coca-Cola го претстави новиот автомат за пијалаци под називот Coca-Cola Freestyle 9100, кој им овозможува на купувачите да се поврзат со него преку апликација Freestyle...

LinkedIn: Топ 25 најбарани вештини за 2018 година

Доколку барате нова работа, во зависност од квалификациите коишто ги имате, можеби е време да поднаучите некои нови технолошки вештини или да ги повторите...

Создаден првиот македонски кириличен фонт за лица со дислексија

Прв кирилски фонт за дислексија во Македонија изработи тимот на Институтот за дефектологија при Филозофскиот факултет во Скопје. Фонтот треба да им помогне на многу дислексични...

НБРМ објави публикација „Паметно управување со парите“

Народната банка на Република Македонија објави публикацијата „Паметно управување со парите – водич за личните финансии“. Овој водич е наменет за пошироката јавност, со...

Тргна на пат првата пловечка нуклеарна централа во светот – Академик Ломоносов

Контроверзната руска пловечка нуклеарна електрана „Академик Ломоносов“, која уште ја нарекуваат „нуклеарен Титаник“, на 19 мај тргна на првото поморско патување од пристаништето на...

Фондот за иновации финансиски ќе ги поддржува и социјалните иновации

Поттикнување и финансиска поддршка на социјални иновации е новата програма во функционирањето на Фондот за иновации и технолошки развој и на Владата и институциите. Ова...

Македонскиот стартап FOEVR за едукација со виртуелна реалност номиниран за World Innovation Forum во...

Македонија има неколку номинирани стартапи за World Innovation Forum кој ќе се одржи во јуни во Швајцарија, а еден од нив е и FOEVR...

Над 130 милиони евра до крајот на годината достапни за малите и средните претпријатија

На малите и средни претпријатија до крајот на годината ќе им бидат на располагање 136 милиони евра, средства обезбедени преку Европската инвестициска банка, ЕБОР...

Галички кашкавал, вино „станушина“ и мед се македонските адути на „Тера Мадре Балкан“...

Галички кашкавал, вино „станушина“ и мед од Македонска медоносна пчела, се само дел од нашите традиционални производи што ќе се дегустираат на 5. „Тера...

НАЈПОПУЛАРНИ