7 C
Skopje
четврток, јуни 4, 2020

Дневни Архиви: мај 26, 2018

Сите автомобили во ЕУ ќе мора да ги имаат овие 11 напредни безбедносни системи

  Автомобилите од година во година стануваат се побезбедни, но за Европската комисија овој напредок не е доволен. Затоа во процедура е нов закон со...

ВИДЕО: Со стегачот Myo можете да ги контролирате уредите во домот

Пред неколку години компанијата Thalmic Labs г претстави стегачот за рака кој се контролира со мускулите Myo. Со овој стегач контролирањето на уреди со...

Водечки светски футуролози на конференцијата Future Tense во Загреб

Конференцијата која не води во иднината, Future Tense, ќе се одржи на 2 октомври во Загреб, а водечки светски футуролози ќе ни откријат како...

Нова атракција во Скопје, Индијана Џонс конечно во The Cube

Премиера на Индијана Џонс, но овој пат не на филмското платно! На 20.05.2018 се отвори новата соба во The Cube – Escape room, The temple...

Македонски традиционални производи претставени пред европратениците во Брисел

Ѓорги Наумчевски е производителот чие вино, од македонската автохтона сорта „станушина", се најде во кантитната на Европскиот парламент (ЕП) заедно со галичкиот кашкавал и...

Правило на 5 часа – навика со која познатите како Бил Гејтс и Опра...

Многу познати претприемачи како Бил Гејтс, Ворен Бафет и Опра се водат според едно многу едноставно правило за успех. Иако сигурно имаат исполнети агенди,...

Учењето на факти и нивното повторување нема никогаш да ја развие кретивноста кај младите

Д-р Јоке Ланд е психолог, претприемач со 25-годишно искуство, професор на Универзитет во Холандија и сертифициран монтесори наставник. Таа во 1993 година формираше сопствен...

Tip of the week: Збогување со колега кој си оди од компанијата!

„Tip of the Week“ се авторски текстови што се објавуваат секој четврток и обработуваат теми од секојдневниот живот коишто помогат да го подобрите вашето...

Хрватскиот стартап VeeMee ќе се погрижи да знаете дали овошјето е домашно или увозно

Хрватските производители сфатија дека на потрошувачите им е битно да купуваат производи од хрватски фарми и затоа воведоа единствена апликација. Сега нема да има...

Почнува примената на новата регулатива на ЕУ за безбедност на личните податоци на Интернет

Иако за General Data Protection Regulation (GDPR) се зборува веќе долго време, се чини сека за новата регулатива на ЕУ не се подготвени ни...

НАЈПОПУЛАРНИ