8 C
Skopje
четврток, јуни 4, 2020

Дневни Архиви: мај 27, 2018

Научници изумија формула за бранење пенали

Сите знаеме дека математиката не оди рака под рака со фудбалерите како што одат манекенките, но холандски научници од Универзитетот Врије сметаат дека математиката...

Ричард Бренсон патува во вселената за неколку месеци

Не е тајна дека првиот човек на компанијата Virgin Galactic веќе одамна планира да отпатува во вселената, а тоа ќе се случи за неколку...

Како ИКЕА ја искористи кралската свадба за своја промоција?

Кралската свадба минатиот викенд беше настан кој го следеше целиот свет, а многу брендови сакаа да го искористат тоа. И додека еден Хари веќе...

Германскиот град Хамбург почнува да ги забранува дизел возилата

Хамбург на крајот на овој месец ќе воведе забрана за сообраќање на стари дизел возила на некои од сообраќајниците. „Ограничувањата на делови од две...

Првиот македонски бризер со ракија Бalkan Chill станува препознатлив бренд

Бalkan Chill е првиот македонски бризер со ракија, достапен на македонскиот пазар нешто повеќе од една година. Иновативност зборуваше со Симона Станковиќ, генерален менаџер...

Автомат за пиво користи блокчеин технологија за да ја провери возраста на купувачите

Блокчеин стартапот Civic најде креативен начин да ја покаже својата технологија и да ја олесни продажбата на алкохол. На четвртиот годишен самит CoinDesk Consensus,...

НАЈПОПУЛАРНИ